Koç destekli Bienal

Koç destekli Bienal.14636
  • Giriş : 19.11.2008 / 10:15:00

WHW kolektifi, yaptığı bir performansla Koç Holding'in desteklediği 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin temasını "İnsan Neyle Yaşar?" olarak açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tema, temelini Alman şair Brecht'ten alıyor.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Bienali'nin yeni kavramsal çerçevesi önceki akşam Beyoğlu'nda düzenlenen ilginç bir etkinlik eşliğinde açıklandı. İnsan Neyle Yaşar? şeklindeki çerçevenin sunumu da, en az kendisi kadar ilgi gördü.

Dört Hırvat kadın akademisyenden oluşan WHW (Ne, Nasıl ve Kimin İçin?) takma isimli küratör kolektifi, Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda yaptıkları ve içinde Bertolt Brecht, Karl Marx ve Kurt Weill gibi figürlerin fotoğraflarının yer bulduğu Üç Kuruşluk Haberler adlı özel bir bülten ve broşürle destekledikleri 'bir perdelik' performansa dayalı 'basın toplantısı'yla dikkatleri üzerlerinde topladı.

Küratörler bir anlamda, 11. İstanbul Bienali'nin önerdiği soru işaretini, bu sunuş aracılığı ile önce 'kendi üzerlerinde sınamayı' tercih etti. Gecede Hırvat tiyatro yönetmeni Oliver Frljic'in sahneye koyduğu bir performans sunan WHW, daha sonra kendilerine yönelik soruları yanıtladı.

"Bizim bu aşamada yapacağımız öncelikli şey, Brecht'in yöntemini izlemek," diyen WHW, Zagreb Üniversitesi'nde Sanat Tarihi ve Karşılaştırmalı Edebiyat alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Ivet Curlin, Ana Devic, Natasa Ilic ve Sabina Sabolovic'ten oluşuyor.

Küratörler, niçin böyle bir çıkış yaptıklarını ise, "Bertolt Brecht, var olanın yapı sökümü üzerinden gerçeğe ilişkin sorular soruyordu, biz de bu yoldan yürüyerek, bir yandan sanatçılarımızla ilişkilerimiz içinde belirlenecek bir yaklaşımla, bienali bir 'temsili biçim' olarak sorgulayacağız, bir yandan da sanat ile sosyal ilişkiler arasındaki durumu deşeceğiz," diye gerekçelendiriyor.

WHW ayrıca, bienalin öteki disiplinlerle temasını mümkün olduğunca sağlamaya çalışacaklarını, izleyicinin bienalin temasından ötürü herhangi bir Marksizm ön bilgisi edinmek zorunda olmadığını vurguluyor ve şunu ekliyor: "...

Yine de bizim için önemli ilkelerden biri de, eğlence ve öğreticiliği harmanlayacak bir yöntemi, mümkün olduğunca fazla halk kitleleri için ortaya koyabilmek olacak. Bu yüzden sanatçılarla bu tür stratejileri gerçekleştirmeye niyetimiz var. Aslında istediğimiz şey çok basit. Bütün istediğimiz, izleyicilerimizin bir bölümünün içinde bulunduğumuz duruma uyanması.

Tabii bu süreçte biraz da Marksizmi öğrenmeye başlarlarsa, daha da iyi." 2012'ye kadar Bienale destek veren Koç Holding sponsorluğunda İKSV tarafından 12 Eylül ve 8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin, temelini Marksist dünya görüşüne yaslanan İnsan Neyle Yaşar? şarkısından aldığı kavramsal çerçevesi, tanınmış şair ve tiyatro kuramcısı, oyun yazarı ve yönetmen Bertolt Brecht'in bundan tam 80 yıl önce yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçasına yaslanıyor.

Üç Kuruşluk Opera, 1928'deki galasında büyük başarı kazanmış ve kısa sürede hem sanatsal bir biçim hem de toplumsal ve siyasi değişimin bir aracı olarak tiyatroda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olmuştu. Oyunda yer alan İnsan Neyle Yaşar? adlı şarkı ise, 20. yüzyıl popüler kültür tarihinde simgesel bir rol oynadı; Tom Waits, William S. Burroughs ve Pet Shop Boys gibi birçok sanatçı tarafından yorumlandı. Öte yandan, Bienal için seçilecek sanatçılar ve projeleri için son başvuru ve teslim tarihi ise 30 Ocak olarak belirlendi.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*