Koç dünya devlerinde

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

“Dünyanın en beğenilen şirketleri araştırması” nda bu yıl ilk defa yönetim kurulu başkanlığını Mustafa Koç’un yaptığı Koç Holding ile Türkiye de yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Global alanda faaliyet gösteren yönetim danışmanlığı şirketlerinden Hay Group’un her yıl Fortune dergisi işbirliğiyle düzenlediği, 25 ülkeden şirketin yer aldığı “Dünyanın en beğenilen şirketleri araştırması” nda bu yıl ilk defa yönetim kurulu başkanlığını Mustafa Koç’un yaptığı Koç Holding ile Türkiye de yer aldı.

Bu yılki çalışmanın, dünyada 8 milyar doların üzerinde ciroya sahip 347 şirketin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildiği bildirildi. En beğenilen şirketlerin yüzde 77’sinde yönetim kurullarının üst yöneticilerini (CEO) şirket içinden atamak istediği, buna karşın karşılaştırma grubundaki diğer şirketler için bu oranın yüzde 60 olduğu belirtildi.

Araştırmada, yöneticilerin kendi sektörlerindeki diğer şirketleri yenilikçilik, insan yönetimi, kurumsal varlık kullanımı, sosyal sorumluluk, yönetim kalitesi, finansal güç, uzun vadeli yatırımlar, ürün/servis kalitesi ve global olma kriterlerine göre değerlendirdikleri, buna göre kendi sektörlerindeki yöneticilerce en çok beğenilen şirketlerin BMW, Boeing, DuPont, Exxon Mobil, FedEx, General Electric, IBM, Nestle, Novartis, Procter&Gamble, Toyota Industries, Alcan ve Walt Disney’in olduğu kaydedildi. İnsan yönetimi konusunda en beğenilen şirketlerin Procter&Gamble, FedEx ve General Electric olarak belirlendiği araştırmada, yenilikçilik alanında ise Apple, FedEx ve Walt Disney’in öne çıktığı aktarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious