Koç Grubu eski CEO'su Can Kıraç: "AB eşittir düşman"

Koç Grubu eski CEO'su Can Kıraç:
  • Giriş : 11.04.2008 / 06:05:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 01:37:09

Koç Grubu Eski CEO'su Can Kıraç, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun bu dönemde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'yi ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eduplas tarafından düzenlenen 5. Liderlik Zirvesi'nde KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la bir oturuma katılan Kıraç, burada yapılan 'bir kelime bir işlem' oyununda 'düşmanlık' kelimesine "Son gelişmeler içinde AB temsilcilerinin Türkiye'ye gelmesi düşmanlıktır" diye karşılık verdi.

Kıraç, 5. Liderlik Zirvesi'nde "Liderlerin İletişim Becerileri-Etkili iletişim ve Güzel Konuşma Sanatı" konulu özel bir söyleşiye katıldı. Rauf Denktaş ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Şenver'in sorularını cevaplandıran Kıraç, katılımcılarla anılarını da paylaştı. Günümüzde en modern gezinti yerleri olan alışveriş merkezlerinde türbanlı ya da türbansız genç kızların sere serpe dolaştığını belirten Kıraç, "Yaşıma güvenerek ben güzel bir kız gördüğüm zaman türbanlı olsun, türbansız olsun yanına bir yaklaşma fırsatı arıyorum ve omuzuna dokunarak, 'ne güzelsiniz' diyorum. Türbanlılar tepki gösteriyorlar yani 'sen kimsin' gibilerinden bakıyorlar. Türbansızlar 'Ah amcacığım' diyorlar. O amcacığım sözü benim bütün moralimi bozuyor" şeklinde konuştu.

"EŞİTLİK=DENİZ BAYKAL"

Söyleşinin sonunda Şenver, Denktaş ve Kıraç ile "Bir kelime bir cümle" oyunu oynadı. "eşitlik" kelimesi üzerine "Deniz Baykal" yanıtını veren Kıraç, "düşman" kelimesi karşılığında "Son gelişmeler içinde AB temsilcilerinin Türkiye'ye gelmesini bir düşmanlık olarak algılıyorum" diye konuştu.

Çıkışta gazetecilerin konuya yönelik sorularını cevaplandıran Kıraç, Barroso'nun 'laiklik baskı aracı olarak kullanılmamalı' sözünü anlamadığını söyledi. Kıraç, "Laiklik Türkiye'de vazgeçilmez bir ilkedir. Barroso, ne demek istediğini umarım bize anlatır" ifadelerini kullandı. AB üyeliğini Türkiye'nin istediğini söyleyen Kıraç, burada Avrupa'nın bazı kısıtlamalar istemesinin normal olduğunu belirterek, "Ancak bu ilişkileri bugünkü duruma indirmek yanlıştı. AB bizim ulusal hassasiyetlerimizi dikkate almıyor. Biraz ağır olacak ama müstemleke gibi görerek konuşmasını bir saldırı olarak kabul ediyorum. Biz kurtuluş savaşı mücadelesi verdik. Lozan'da kazandıklarımızı feda edemeyiz" diye konuştu.

Hükümetin bazı yasaları AB istiyor diye çıkardığını ileri süren Kıraç, bu düzenlemelerin ulusal çıkarlar için yapılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious