Koç Holding dünyanın 172. büyük şirketi

Koç Holding dünyanın 172. büyük şirketi.7768
  • Giriş : 10.07.2009 / 16:40:00

Fortune Dergisi'nin her yıl açıkladığı dünyanın en büyük 500 şirketi listesinde bu yıl yine Türkiye'den sadece Koç Holding yer aldı. Koç Holding'den konuya ilişkin şu açıklama yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Holding'in 44,2 milyar dolar cirosu ile geçen yıla göre 14 basamak yükselerek dünyanın en büyük 172. şirketi olduğu belirtildi.

Açıklamada, 5 yıldan bu yana listedeki yükselme trendini kesintisiz devam ettiren Koç Holding'in 2005'de 389., 2006'da 358., 2007'de 190., 2008'de 186. ve bu yıl 172. sırada yer aldığı kaydedildi.

Koç Holding'in sıralamada, Canon, Walt Disney, Lufthansa, Bridgestone, McDonald's, Oracle, Coca Cola, Goodyear, Philip Morris, Dupont, Apple, Philips ve PepsiCo gibi birçok dünya devi şirketin önünde yer aldığı ifade edildi.

Holding'in son 5 yılda (2003-2008) gelirlerini en hızlı artıran şirketler arasında 19. olduğu ve son 5 yılda gelirlerini yıllık ortalama yüzde 33,8 oranında büyüttüğü kaydedilen açıklamada, Koç Holding'in sektörel olarak enerji kategorisinde dünyanın 5. büyük şirketi konumuna yükseldiği belirtildi.

-''KOÇ HOLDİNG'İN BAŞARISININ DÜNYADA TESCİLİDİR''-

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ''dünyanın en büyük şirketleri içinde yer alma'' vizyonları ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da önemli bir başarıya imza attıklarını ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

''14 basamak daha yukarıya tırmandık. Bu başarı, sadece Koç Holding'e ait değildir. Bu, Türkiye'nin başarısıdır. Bu başarıda payı olan başta Türk halkına, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza, tedarikçilerimize, bayilerimize, hükümetimize, sendikalara çok teşekkür ediyorum. Yurt içinde en fazla vergi ödeyen, en fazla ihracat yapan, en fazla istihdamı sağlayan, kısacası en büyük olan şirketimizin, dünya sıralamasında her yıl daha yukarıya çıkması, Koç Holding'in başarısının dünyada tescili anlamına gelmektedir.''

Bulgurlu, kendilerini en fazla memnun eden konunun; listede sürekli olarak yer almanın yanında, her yıl daha yukarıya tırmanmaları olduğunu, listede yer alan tek Türk şirketi olmanın kendilerine büyük onur verdiğini, ancak Türkiye adına daha fazla Türk şirketinin listede yer almasının kendilerini sevindireceğini ve bunun kısa zaman içinde olacağına inandığını belirtti.

Türk şirketlerinin kıvrak, girişimci ve her şarta hızlı bir şekilde adapte olan yapıları ile Türkiye'de elde ettikleri büyüklüğü, küresel alanda yürütecekleri faaliyetler ile daha geniş coğrafyalara yayma kabiliyetlerinin olduğunu ifade eden Bulgurlu, bunun gerçekleşmesi ile Türkiye'nin dünya ekonomisi içinde daha belirgin bir yere kavuşacağını, daha etkin bir bölgesel güç olmaya devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*