Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'tan müthiş iddia

  • Giriş : 31.07.2007 / 11:02:00

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Türkiye’nin nükleer enerjiye geçmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji konusuna dikkat çeken Koç, önceki hükümetler döneminde 2 santralin ihalesini kazanmalarına rağmen santralleri alamadıklarını, işletemediklerini söyledi.

‘Garantiyi inkar ettiler’
İhaleleri kazandıklarında “devlet garantisi verilir” denildiği halde inkar edildiğini ifade eden Koç, şunları söyledi: “O gün için o santraller verilseydi elektrik ihtiyacına katkıda bulunacaktık. Türkiye’de sanayideki elektrik kesintilerinin önüne geçmek için nükleer santral yapılmalı. Bu konu 20 senedir konuşuluyor ama tam ihale aşamasında görünmez bir el tarafından durduruluyor.”

‘Yatırım ülkenin malı’
İstihdam sağlamak için yeni yatırımlar gerektiğini ifade eden Koç, “Türkiye’deki kaynaklar yeterli değil. Dış kaynağa ihtiyaç var. Yabancı sermayeye her türlü kolaylık gösterilmeli. Başta Çin, Hindistan olmak üzere birçok ülke yabancı sermayeyi çekmek için yeni yeni konseptler geliştiriyorlar. Yabancı, Türk ayrımı yapmamamız lazım. Buraya yapılan yatırımlar ülkenin malıdır, kimsenin cebine atıp götürecek hali yok.”

“Tek parti hükümeti istikrarın şartıdır”
Politik istikrar olduğu sürece ekonominin iyi gideceğine vurgu yapan Rahmi Koç, Türkiye ekonomisinin ufak tefek istikrarsızlıklardan zarar görmeyecek güce eriştiğine de dikkat çekti. Rahmi Koç, “Büyük bir politik sarsıntı geçirirsek mutlaka ekonomiye tesir edecektir. Geçtiğimiz günlerde ekonomi büyük zarar görmüştür. Tek parti, tek hükümet istikrarın en belirgin şartıdır” diye konuştu. Özelleştirme konusunda yaşananları hayretle izlediğini de ifade eden Rahmi Koç, “İhaleden önce taliplilerin tetkik edildiğine kuvvetle inanıyorum. İhale olup bittikten sonra kazanan şirket hakkında ileri geri yazıp milletin kafasını karıştırmak, bunu durdurmaya çalışmak memlekete zarar vermekten başka bir şey değil” dedi. Koç, “Ya bu firmalara iştirak izni verilmemeli ya da kazanana malı teslim edilmeli” diyerek ihale iptallerinin iyi intiba oluşturmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious