Koç IMF'te ısrarın nedenini açıkladı

Koç IMF'te ısrarın nedenini açıkladı.11616
  • Giriş : 14.06.2009 / 08:36:00

'Finansal enstrümanlarda kimin eli kimin cebinde belli değil' diyen ünlü işadamı Rahmi Koç, Türkiye'nin neden IMF'le anlaşmaya varması gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Koç, ''IMF ile anlaşma yapıldığında, eğer yapılırsa oradan temin edeceğimiz birkaç milyar dolardan ziyade dünya finans piyasalarına verilecek mesaj çok önemlidir'' dedi.

Koç Üniversitesi'nin 15'inci mezunlarını verdiği törende konuşan Rahmi Koç, 2010-2011 eğitim yılında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne öğrenci alınmaya başlanacağını ve 2009-2010 eğitim yılının başlangıcında Koç Üniversitesi'nin yeni batı yerleşkesinin de açılacağını söyledi.

Koç, bu törenin, Prof. Dr. Atilla Aşkar'ın rektör olarak katıldığı son tören olduğunu belirterek, yerine Stanford Üniversitesi'nden gelen Prof. Dr. Umran İnan'ın görev yapacağını kaydetti.

Türkiye'yi ileriye götüren çalışmalara hız verilmesi gerektiğini ifade eden Koç, Türkiye'nin uzun vadede en büyük teminatının AB'ye tam üye olmaktan geçeceğini, Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kadar AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu aktardı.

-''OBAMA'NIN DA İŞİ ÇOK ZOR''-

''IMF ile anlaşma yapıldığında, eğer yapılırsa oradan temin edeceğimiz birkaç milyar dolardan ziyade dünya finans piyasalarına verilecek mesaj çok önemlidir'' diyen Koç, şöyle devam etti:

''Dünya tarihinin en büyük krizlerinden birinin tam ortasında bulunuyoruz. Henüz kimse bu gidişatın faturasının nereye varacağını kestiremiyor. Dünya ekonomisi yavaşlama ile enflasyon arasında bocalıyor. Bankalar kredi vermekte isteksiz. Bir çok kişi işini kaybetmiştir.

Bu durumda kimi işsiz olduğu, kimi de güveni olmadığı için harcama yapmıyor. Finansal enstrümanlar o kadar karmaşık ki, kimin elinin kimin cebinde olduğu belli değil. Bir dolarlık sermaye ile 220 dolarlık iş yapmaya kalkışırsanız sistem çöker. Nitekim de çöktü. ABD Başkanı Barack Obama'nın da işi çok zor. Bir taraftan, dünya piyasalarını yönlendirmeye çalışırken, diğer taraftan da yıpranmış, sevgiden nefrete dönüşmüş Amerika imajını düzeltmeye çalışıyor. Ekonomik krizin 2010'un ortası ile 2012 arasında bitebileceği görüşleri var. Ama o eski günlerin hiçbir zaman geri gelmeyeceği konusunda bütün otoriteler mutabık.''

Koç, hükümetin ÖTV indirimi getirmesinin otomotiv ve ev aletleri sektörünü canlandırdığını belirterek, buna rağmen ekonominin yüzde 3.5 civarında küçüleceğinin tahmin edildiğini hatırlattı.

Tören sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, yeni açacakları tıp fakültesinde öğrenim görecek öğrencilerin, hem 2 yıl sonra bitecek olan hastanelerinde, hem de Amerikan Hastanesi'nde staj göreceklerini söyledi.

Rahmi Koç, teşvik paketiyle ilgili sorular üzerine de, ''Şimdiye kadar gelen paketlerin en enteresanı. Bakalım nasıl algılanacak. Pratikte nasıl işleyecek. Çünkü daha az gelişmiş olan teşvik paketindeki vilayetlerimizin de gelişmemiş tarafı var'' dedi. Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Şimdi nerelerde nasıl yatırımlar yapılacak, onu göreceğiz. Ama işçinin olmadığı, ham maddenin olmadığı, piyasanın olmadığı yerlerde çok büyük teşvik verilmesi lazım ki, sanayi oraya doğru yatırım yapsın. Ben her projenin kendi esasına göre gidip hükümetle pazarlık edip teşvik alması taraftarıydım. Çünkü öyle sanayi vardır ki yüzde 2'dir kar marjı, öyle sanayi var ki yüzde 22'dir. Dolayısıyla ikisini aynı sepete koymak doğru olmayabilir. En azından bir hareket getirecek, bir ümit getirecek, yol gösterecek, inisiyatif getirecek. Bu, çoktandır beklenen bir paketti. 'İyi oldu' diyorum. Ama pratikte nasıl işleyecek onu görmek istiyorum.''

Koç, IMF ile anlaşmanın mutlaka yapılması gerektiğini dile getirerek, ''Oradan alacağımız birkaç milyar dolar değildir. Onun vereceği yeşil ışıktır mühim olan. Bu, Türkiye'ye gelecek doğrudan yatırımları teşvik edecektir. Neredeyse bir teminat olacaktır'' diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Atilla Aşkar da bu yıl 720 mezun verdiklerini, gelecek yıl dönem sonu mezun hedeflerinin bin öğrenci olduğunu belirtti. Aşkar, 2009-2010 güz döneminde öğrenci sayısının 4 bin 200 civarında olacağını söyledi.

Üniversite birincisi olan Kimya Bölümü mezunu Tuğba Bilgiç ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaman Arkun'dan alırken, törende 517 lisans, 199 yüksek lisans ve 4 doktora öğrencisine diplomaları verildi.

Öğrenciler, törenin sonunda keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevinci yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*