Koç: Türkçe benim ses bayrağım

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkçeyi bütün dünyaya öğreteceklerini belirterek, "Türkçe benim ses bayrağım." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ve Anaokulu'nun temeli Bakan Koç tarafından atıldı. Törene Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Giresun milletvekilleri Ali Temur, Hasan Aydın ve Adem Tatlı ile Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, İl Genel Meclis Başkanı Fikret Karaaslan, bazı ilçe belediye başkanları, kamu görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"Türkçe benim ses bayrağımdır" diyerek sözlerine başlayan Bakan Koç, "Türkçe anamın, babamın, dedemin ve atalarımın kullandığı bir dildir. Türkçeden 300 bine yakın kelime üretilmesi ve türetilmesi mümkündür. Yunus Emre Enstitüsü açılması ile ilgili kararı Bakanlar Kurulunda imzaya açtık. Türkçeyi tüm dünyaya öğreteceğiz." diye konuştu.

Rehabilitasyon Merkezi ve yaptığı diğer başarılı çalışmalardan dolayı Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya teşekkür eden Bakan Koç, engellilerin uzun süredir görmemezlikten gelindiğini, engellilerin olmaması için alınacak tedbirler konusunda herkese ayrı ayrı görevler düştüğünü belirterek, "Bu gibi okulların açılması ve devam etmesinde devletimizin imkanları yetersiz olabilir. Herkesi destek olmaya çağırıyorum." şeklinde konuştu.

Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel ise, AK Parti iktidarı döneminde Karadeniz Sahil Yolu ve Şehiriçi Geçişi başta olmak üzere yarım kalan birçok işin tamamlandığına işaret ederek, sahilde rekreasyon alanları için 20 Milyon YTL lik proje hazırlandığını söyledi.

Milletvekilleri Adem Tatlı, Hasan Aydın ve Ali Temur da yapmış oldukları kısa konuşmalarda, 4,5 yıllık hükümetleri döneminde değişim ve gelişim rüzgarları estiğini, tüm yurtta olduğu gibi Giresun'da da Karadeniz Sahil Yolu, Üniversite, Liman, Organize Sanayi Bölgesi, KÖYDES ve bunun yanında eğitim, sağlık ve diğer alanlarda birçok hizmetin hayata geçirildiğini ifade ettiler.

2,5 yıllık süre içerisinde ildeki başarılı çalışmalarından dolayı Vali Şükrü Kocatepe'ye de teşekkür eden milletvekilleri, Bakan Koç'a da Giresun'a yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı şükranlarını sundular.

Vali Şükrü Kocatepe de yaptığı kısa konuşmada, Bakan Koç'un Giresun'daki başarılı valiliğinden dolayı 1992 yılından itibaren Giresunluların gönlüne taht kurduğunu belirterek, temeli atılan Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgiler verdi.

Eğitim - öğretimde kalitenin artırılması amacıyla altyapının güçlendirildiğini dile getiren Vali Kocatepe, geçen yıl 2 anaokulu inşa edildiğini, bu yıl da 5 anaokulu inşa edileceğini, bu alanda anaokulu ortalamasında Türkiye standartlarının üzerine çıkılacağını söyledi.

Eski İl Özel İdare binasının restore edilerek kütüphaneye dönüştürüldüğünü de ifade eden Vali Kocatepe, kütüphaneden üniversite öğrencilerinin de yararlanacağını dile getirdi.

Vali Kocatepe, Rehabilitasyon Merkezinin Giresun'a kazandırılmasında büyük emeği geçen Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile milletvekillerine teşekkür etti.

Kocatepe ayrıca, turizm altyapısının iyileştirilmesi için 5 yıldızlı otel yapılacağını ve ayrıca geçtiğimiz yıl 4 milyon YTL, bu yıl da bugüne kadar 1 milyon YTL ödenek geldiğini vurgulayarak desteklerinden dolayı Bakan Koç'a da teşekkür dileklerini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious