Koç üç kelimeyle Baykal'ı vuracak

Koç üç kelimeyle Baykal'ı vuracak.8053
  • Giriş : 01.10.2007 / 08:34:00

CHP'li Haluk Koç, yeni bir sol söylemle sahaya inmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP'de genel başkanlığa soyunan Samsun Milletvekili Haluk Koç, sosyal demokratların yıllardır özlemini çektikleri yeni bir sol söylemle sahaya inmeye hazırlanıyor.

Koç, bugünlerde hummalı biçimde gelecek hafta yapacağı basın toplantısına hazırlanıyor.

SİYASETİN ANA ÇİZGİLERİ

Genel başkanlığını kameralar karşısında ilan edecek olan Koç, aynı zamanda kongreye kadar izleyeceği siyasetin de ana çizgilerini çizecek. Kulislere sızan bilgilere göre, Koç, basın toplantısında üç kelimeye vurgu yapacak. Koç, "Demokrat, sivil ve sol bir CHP istiyorsanız, bana oy verin" diyecek. Koç bununla yetinmeyecek, bütün küskünleri CHP çatısı altına toplamak için ëbüyük uzlaşma' çağrısında bulunacak.

ÇOK SAYIDA SENARYO VAR

Koç'un yapacağı açıklamanın sosyal demokrat seçmenleri tatmin edip etmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kulislerde Koç'un adaylığı ile ilgili çok sayıda senaryo da dile getiriliyor. Bir senaryoya göre Koç aslında yerel seçimler sonrasına hazırlanıyor. Aslında Koç delege yapısının Baykal lehine yapılandığının farkında ama adaylığını açıklayarak diğer olası adayların önünü kesmek istiyor. Muhaliflerin yerel seçim sonrası olağanüstü kurultay toplama planları yaptığı, bu kez olmasa bile o zamanki kurultayda Koç'un kesin genel başkanlık koltuğuna oturacağı konuşuluyor. Anlaşılan kurultaylar partisi CHP'yi, 2008'de de tartışmalı günler bekliyor.

WİLSON SÖZDE TASARI İÇİN TAKTİK VERDİ

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, geçtiğimiz hafta başında TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan'a tebrik ziyaretinde bulundu. Söz döndü dolaştı ABD Temsilciler Meclisi'nin gündeminde bulunan sözde Ermeni Soykırımı Tasarısı'na geldi. Mercan, sözde tasarının kabul edilmesinin, müttefiklik ilişkisi bulunan iki ülkenin ilişkilerinde tamir edilmesi imkansız bir yara açacağını vurguladı. ABD yönetiminin bu konuda çaba harcamasını istedi. Mercan'ın görüşüne katıldığını aktaran Wilson ise sözde tasarının "ret" edilmesi veya gündeme gelmemesi için ince bir taktik verdi. Wilson, tasarının kabul edilmemesi için kişisel ilişkilerin çok etkili olduğunu belirterek, "ABD Kongre üyelerini Türkiye'ye davet edin. Sizden sürekli heyetler oraya gitsin. Kişisel olarak ilişkiler kurun. Bu şekilde yapılacak lobi faaliyetleri kararın çıkmamasında etkili olabilir" tavsiyesinde bulundu.

KÖKSAL TOPTAN’A SÜRPRİZ TELEFON

Köksal Toptan'ın TBMM Başkanı, MHP'li Meral Akşener'in de TBMM Başkanvekili seçilmesinin ardından ësiyasetin garip cilvesi' yazılmıştı. Akşener ve Toptan, 18 Nisan seçimlerinden sonra dönemin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e karşı birlikte hareket etmişlerdi. Toptan, seçimlerden sonra yapılan kongrede Çiller'e karşı genel başkan adayı olmuş, Akşener de Toptan'ı desteklemişti. Daha sonra ikisi de DYP'den ayrılmıştı. Bir sonraki seçimlerde ise Çiller DYP Genel Başkanlığı'ndan ayrılan isim olmuştu. Aradan yıllar geçtikten sonra Çiller, Akşener'i ilk kez annesinin vefatını öğrenince telefonla arayarak "başsağlığı" dilemişti. Çiller'in telefonu Akşener'i oldukça şaşırtmıştı. Çiller ikinci sürprizini ise Toptan'a yapmış. Toptan'ın Meclis Başkanı seçilmesi üzerine Çiller, eski rakibini telefonla aramış. Toptan'ı tebrik eden Çiller, Meclis Başkanı seçilmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirmiş. Çiller'den gelen "tebrik telefonu" en çok Toptan'ı şaşırtmış, bir o kadar da mutlu olmuş. Toptan ile Çiller yıllar sonra ilk kez birbirleriyle konuşmuşlar ve aralarındaki küslük de sona ermiş.

LİSTEZEDE VEKİLLERE GÜL’DEN DAVET DOPİNGİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra, 14 Ekim 2007 tarihinde İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek görkemli bir törenle dünya evine girecek. Tarihi düğün için hazırlıklar başladı, davetiyeler dağıtıldı. Gül, siyaset, iş dünyası ve sanat dünyasından 4 bin 500 seçkin konuğa düğüne katılmaları için davetiye gönderdi. Abdullah Gül'ün davetinden en çok mutlu olanlar ise 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti listelerinde kendisine yer bulamayan eski milletvekilleri oldu. Gül, mevcut AK Partili vekillerin yanı sıra, bir dönem önce beraber çalıştığı ve listelerde yer alamadıkları için seçilemeyen 155 eski milletvekiline de düğün davetiyesi gönderdi. Davetiyeler AK Parti Grubu aracılığıyla, bizzat isim isim çağrılarak elden teslim edildi. Gül'ün ahde vefası bununla sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimi krizi sırasında Mehmet Ağar'a rağmen Genel Kurul Salonu'na katılarak oy kullanan DYP eski Denizli Milletvekili İmmet Kandoğan ile DYP eski Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan'a da düğün davetiyesi gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious