Koç Üniversitesi'nin yeni rektör adayı

Koç Üniversitesi'nin yeni rektör adayı.13971
  • Giriş : 19.12.2008 / 16:56:00

Koç Üniversitesi, 2009-2010 akademik dönemi için rektör adayının, Stanford Üniversitesi öğretim üyesi, Appleton ödüllü uzay bilimci Prof. Dr. Ümran İnan olduğunu açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Koç Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç ile Dr. Bülent Gültekin, Dr. Philip Khoury ve Tamer Şahinbaş'tan oluşan Rektör Arama Komitesi'nin görevini tamamladığı bildirildi.

Komitenin, Koç Üniversitesi'nin 2009-2010 akademik dönemi için rektör adayını, uzun Yıllar Stanford Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ümran İnan olarak belirlediği belirtildi.

YÖK'ün onayı ile görevine başlayacağı bildirilen İnan'ın, bu yıl Uzay İletişim Bilimi'nin Oscar'ı olarak kabul edilen ''Appleton Ödülü''nü aldığı, akademik başarısının yanında, eğitimci olarak da tanındığı kaydedildi.

İnan'ın, görevini 4 yıl boyunca yürüteceği, görev süresinin de ikinci bir döneme uzatılabileceği ifade edildi.

Bir bilim adamı olarak özellikle uzay iletişiminde kullanılan düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar konusunda tanınan Prof. Dr. İnan'ın, teknolojinin hayata ve uygulamaya geçişi konusundaki çalışmalarıyla ve özellikle NASA için yapılan araştırmalara katkısıyla bilindiği belirtildi.

İnan'ın, dünya çapında öğrenci seçme ve yetiştirme konusunda gösterdiği çabalarla da tanındığı, bugüne kadar 30 doktora öğrencisi mezun ettiği ve dünyanın birçok şirketine ve akademik dünyaya çok sayıda parlak öğretim üyeleri, araştırmacılar ve mühendisler kazandırdığı kaydedildi.

-PROF. DR. ÜMRAN İNAN-

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden 1972 yılında mezun olan Prof. Dr. Ümran İnan, bir sonraki yıl yine aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. 1977 yılında Stanford Üniversitesinde uzay teknolojileri alanında doktora alan İnan, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeliği yaptı. 1980 yılında Stanford Üniversitesine Yardımcı Doçent olarak atanan İnan, bu dönemden itibaren ağırlıklı olarak çalışmalarını uzay teknolojileri ve uzayda iletişimde kullanılan düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar konusu üzerine yoğunlaştırdı.

1992 yılında Stanford Üniversitesi'nde profesör olan İnan, 1997 yılından beri de Uzay, Telekomünikasyon ve Radyo Bilimi Laboratuvarları'nın (Space, Telecommunications and Radio Science Laboratory) direktörü olarak görevini sürdürüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*