Koç: Varlığımızın farkına varalım

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türk Milleti'ne, Allah tarafından insanlığa huzur ve barışı getirme görevinin yüklendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Niğde'de Kazak Türklerinin yaşadığı Altay Köyünün kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle düzenlen Türkiye'ye Şükran Günleri etkinliğine katılan Koç, burada, Kazakistan'ın kurucu lideri Abılay Han'ın büstünün de açılışını yaptı. Burada bir konuşma yapan Koç, Atatürk'ün ''Yurtta Sulh Cihanda Sulh'' sözünü hatırlatarak, bu sözün Türk soyundan gelenlerle Türk cumhuriyetleri arasında birlik ve beraberliği ihtiva ettiğini söyledi.

Koç şöyle konuştu: ''Bu, pasif değil aktif bir sözdür. O sözün içinde tüm Türk cumhuriyetlerinin huzuru vardır. Ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyetinin ve Türkiye'nin huzuru vardır. Biz bu huzur için soydaşlarımızla her daim bir ve birlik içinde olmalıyız. Bu birlik ve beraberlik siyasi manayı ihtiva etmez. Ama başka her şeyi ihtiva eder. Siz Kazak kardeşlerimiz, orada Türk'ün varlığını korudunuz. Biz, yalnız Türkiye'yi değil, Atlas Okyanusu'na kadar giden bir Türk varlığının koruyuculuğunu bütün dünyanın huzuru için yaptık.'' dedi.

Türkiye'nin, Kazakistan'ın, Lübnan'ın, Irak'ın, Balkanların huzurundan hep beraber sorumlu olunacağını ifade eden Koç, "O nedenle atalarımızı, sanatçılarımızı, tarihteki büyük adamlarımızı hep beraber tanımak mecburiyetindeyiz. Biz Türkler, varlığımızın farkında olamıyoruz. Ama olmamız gerekiyor.''diye konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Eran Magzumov ise yaptığı konuşmada, Kazak halkı için Abılay Han'ın öneminin büyük olduğunu söyledi. 18. yüzyılda Kazaklar yok olmak üzereyken Abılay Han ortaya çıkarak, Kazak halkını bir araya topladığını anlatan Magzumov, "300 yıl topraklarımızı muhafaza ettik. Ancak bağımsız değildik. Sovyetler Birliği döneminde Abılay Han adını anamıyorduk. Kazak halkının yüreğindeki bağımsızlık ateşinin sembolü olan Abılay Han'ın anıtının buraya dikilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim'' diye konuştu. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Beibut İsabayev, Abılay Han'ın anıtını yapan ve Türkiye'de mülteci olarak bulunan Azeri asıllı heykeltıraş Ruhi Tuna'ya plaket verdi.

Konuşmaların ardından, Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan Kazakistan'ın bağımsızlığında önemli rol oynamış, 1711-1781 yılları arasında yaşamış Abılay Han'ın anıtı, Bakan Koç ve protokol üyelerince açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious