Koç ve Pepe Aydın'da

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bakan Koç ve Pepe, Aydın'da festivale katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Koç, "Birçok başkan beni arayıp para istiyor. Festival yapmak isteyen belediyeler ilk önce eksiklerini tamamlasın." dedi.
Aydın'ın Buharkent ilçesinde geleneksel hale getirilen Buharkent Kültür ve Sanat Şenliği, Uluslararası 2. Taze İncir Festivali'nin açılışı törenle başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törenlere Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti İl Başkanı Mehmet Erdem ile çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Atilla Koç, yaptığı açılış konuşmasında, belediye başkanlarının kendisini arayarak festival düzenlemek için ödenek istediklerini söyledi. Koç, istekte bulunan birçok belediyenin alt yapı problemleri ile mücadele ettiğini ifade etti. Koç, "Belediye başkanları, bana gelmeden önce bu tür problemlerini çözsünler. Arkadaş sen önce onları tamamla sonra festival yaparsın. Festivaller ekonomik faaliyetler için yapılır. Sorunlarını çözersen daha çok insanı olduğun yere çekersiz." diye konuştu.

İlçenin önemli termal kaynakları olduğuna dikkat çeken Atilla Koç, termal diyarı olan bu bölgede 3 yıldızdan az olmamak üzere bin yataklı bir termal tesislerin bulunması gerektiğini kaydetti. O zaman yaz kış bu bölgeden turistin eksik olmayacağını savunan Koç, "Burada yetişen incirleri de gelen turistlerimize parasız hediye olarak veririz. Ben genelde ülke genelinde festivallere karşıyım. Belediye başkanları arayıp, 'Biz festival düzenleyeceğiz ödenek gönder' diyorlar. Oysa bu istekte bulunan belediyelerin çoğunda kanalizasyon yok, arıtma tesisi yok. Bence festivalden önce bu sorunlar halledilmeli." ifadelerini kullandı.

Bakan Osman Pepe ise konuşmasında incir üretiminin Aydın çiftçisi için taşıdığı öneme değindi. Ülke ekonomisi için Aydın ilinde yetişen incir ve zeytinin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Pepe, ''Hükümet olarak bize düşen tek görev, siz üreticilerimizin yetiştirdikleri ürünleri alın terinizin karşılığı olan paralara satmanızı sağlamaktır. Sizler ve ülkenin geleceğine katkı sağlamak için hükümet olarak tüm çabamızı harcıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious