Koç: Yeşil dolar değil yeşil ışık istiyoruz

Koç: Yeşil dolar değil yeşil ışık istiyoruz.11616
  • Giriş : 14.06.2009 / 23:23:00

Rahmi Koç: "Oradan alacağımız birkaç milyar dolar değildir. Onun vereceği yeşil ışıktır mühim olan."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koç Üniversitesi'nin 15. mezunları, Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Koç ve Rektör Prof. Dr. Attila Aşkar'ın katıldığı törenle diplomalarını aldı. Mezuniyet gecesinde Rahmi Koç'un gündeminde ekonomi vardı.

Koç, gerek törende yaptığı konuşmada, gerekse tören sonunda gazetecilere verdiği röportajda, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Dünya tarihinin en büyük krizlerinden biri

IMF ile anlaşma yapıldıktan sonra oradan temin edilecek birkaç milyar dolarla dünya finans piyasalarına önemli bir mesaj verileceğini söyleyen Koç, "Dünya tarihinin en büyük krizlerinden birinin tam ortasında bulunuyoruz. Henüz kimse bu gidişatın faturasının nereye varacağını kestiremiyor. Dünya ekonomisi yavaşlama ile enflasyon arasında bocalıyor. Bankalar kredi vermekte isteksiz. Bir çok kişi işini kaybetmiştir. Bu durumda kimi işsiz olduğu, kimi de güveni olmadığı için harcama yapmıyor. Finansal enstrümanlar o kadar karmaşık ki, kimin elinin kimin cebinde olduğu belli değil " şeklinde konuştu.

Mezuniyet töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç,yeni açacakları tıp fakültesinde öğrenim görecek öğrencilerin, hem 2 yıl sonra bitecek olan hastanelerinde, hem de Amerikan Hastanesi'nde staj göreceklerini söyledi.

Teşvik paketi şimdiye kadar gelenlerin en enteresanı

Rahmi Koç, teşvik paketiyle ilgili ısrarlı sorular üzerine de, "Şimdiye kadar gelen paketlerin en enteresanı. Bakalım nasıl algılanacak. Pratikte nasıl işleyecek. Çünkü daha az gelişmiş olan teşvik paketindeki vilayetlerimizin de gelişmemiş tarafı var" dedi. Koç, sözlerini "Şimdi nerelerde nasıl yatırımlar yapılacak, onu göreceğiz. Ama işçinin olmadığı, ham maddenin olmadığı, piyasanın olmadığı yerlerde çok büyük teşvik verilmesi lazım ki, sanayi oraya doğru yatırım yapsın. Ben her projenin kendi esasına göre gidip hükümetle pazarlık edip teşvik alması taraftarıydım. Çünkü öyle sanayi vardır ki yüzde 2'dir kar marjı, öyle sanayi var ki yüzde 22'dir. Dolayısıyla ikisini aynı sepete koymak doğru olmayabilir. En azından bir hareket getirecek, bir ümit getirecek, yol gösterecek, inisiyatif getirecek. Bu, çoktandır beklenen bir paketti. 'İyi oldu' diyorum. Ama pratikte nasıl işleyecek onu görmek istiyorum" diye sürdürdü.

IMF ile anlaşma

Rahmi Koç, yine bir soru üzerine IMF ile anlaşmanın mutlaka yapılması gerektiğini söyleyerek, "Oradan alacağımız birkaç milyar dolar değildir. Onun vereceği yeşil ışıktır mühim olan. Bu, Türkiye'ye gelecek doğrudan yatırımları teşvik edecektir. Neredeyse bir teminat olacaktır" diye konuştu. Kürt açılımıyla ilgili bir soruya o anladığım iş değil, dilen Koç, Ergenekon Soruşturması konusunda da " hukuki bir konudur. O konuda herhangi bir mütala sarfetmek doğru değil " diye konuştu.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi açıyor

2010 - 2011 eğitim yılında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne öğrenci almaya başlanacağını açıklayan Rahmi Koç, "Dünyada tıp, o kadar süratle değişiyor ki, iki ay bile uzun bir zaman dilimi teşkil edebiliyor. Biz de gelişen teknolojileri kullanarak ve moleküler biyoloji ve temel tıp bilimlerindeki gelişmeleri içeren yeni programlar uygulayacağız. Koç Üniversitesi olarak bu yeni tıp bilimlerinde araştırmalarımız, eğitimimiz ve klinik uygulamalarımız ile lider bir kurum olma arzusundayız " şeklinde konuştu.

Prof. Attila Aşkar'ın rektör olarak katıldığı son tören

Prof. Atilla Aşkar'ın rektör olarak katıldığı son tören olduğunu açıklayan Rahmi Koç, "Prof. Attila Aşkar üniversitemizin kuruluşundan bu yana Dekan, Rektör Yardımcısı ve Rektör olarak toplam 16 sene canla başla hizmet etmiştir. Bundan böyle kıymetli profesörümüz de öğretim üyesi olarak üniversitemizin ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edecektir " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*