Koç.net: İnternet güvenliği yetersiz

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Koç.net’e göre, Türk internet kullanıcısı internet güvenlik tehditlerine karşı koruyucu yazılım programı kullanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmada, şirketlerin yüzde 43’ünün web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği, ana sayfalarının değiştirilebileceği veya bir başka adrese yönlendirilebileceği tespit edildi.

Koç.net’in, şirketlerin ve bireysel kullanıcıların bilgi sistemleri güvenliğini ölçen ’’3. Rizikometre, Türkiye İnternet Güvenliği 2005’’ araştırmasının sonuçları beli oldu. Araştırma sonuçları Koç.net Hizmetler Müdürü Abdülkadir Üçüncü ile Güvenlik ve Mesajlaşma Hizmetleri Yöneticisi Özgür Danışman’ın katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

1025 ADSL abonesi ve 850 şirketin güvenlik sistemleri üzerinde yapılan araştırmada, Türkiye’de internet güvenliği ile ilgili eksikler olduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre, Türk internet kullanıcısının yeni nesil internet güvenlik tehditlerine karşı koruyucu yazılım programlarını kullanmadıkları ortaya çıktı. ADSL abonelerinin antivirüs kullanım oranı yüzde 85 iken anti spyware (casus yazılımlar) koruması kullanım oranı sadece yüzde 30 civarında. Araştırmanın yapıldığı ADSL abonelerinin yüzde 65’inin de halen hiç firewall (güvenlik duvarı) kullanmadıkları ortaya çıktı.Şirketlerin yüzde 43’ünün web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği, ana sayfalarının değiştirilebileceği veya bir başka adrese yönlendirilebileceği tespit edildi. Bu yılki açıklar incelendiğinde yüksek seviyeli açıkların, önceki iki

denetime göre iyileştiği belirlendi. 2003 yılında yüzde 29 olan yüksek seviyeli açık oranı 2004 yılında yakın şekilde yüzde 27 olarak saptanmışken, bu yıl yüzde 19 olarak ortaya çıktı.

’’BANKACILIK ŞİFRELERİ ÇALINABİLİR’’

Araştırma sonucuna göre, şirketlerin yüzde 24’ünde DNS sunucularındaki açıklar yüzünden, şirket e-postalarının başkalarınca ele geçirilmesi ve çalışanların internet üzerinden eriştikleri bankacılık işlemlerinde kullandıkları şifrelerinin çalınması riski görüldü. İnternet güvenliği ile ilgili açıkların daha çok kamu ve özellikle eğitim sektöründe görüldüğü belirtildi.

Koç.net Güvenlik ve Mesajlaşma Hizmetleri Yöneticisi Özgür Danışman, araştırma sonuçlarına göre çizilen olumsuz tablonun yaşanmaması için neler yapılabiliceğini anlattı. Danışman, bir şirketin bilgi varlıklarının sermaye demek olduğunu belirterek, şirketlere ’’Risklerinizi doğru saptayın ve uluslararası standartlar ışığında yönetin’’, ’’Güvenlik konusunda bilginiz yoksa uzmana başvurun’’, ’’Güvenliği 7x24 takip edin’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious