Koca kari ilaçlari revaçta

  • Giriş : 11.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Uludag Üniversitesi (UÜ) tarafindan hazirlanan 'Halk Kültürü Sempozyumu Bildiri Kitabi'nda, dag yörelerinde kullanilan ilginç tedavi yöntemlerinin hala revaçta oldugu belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

30-40 yil öncesine kadar köylerde yasayan insanlarin karsilastiklari çesitli sorunlardan dolayi saglik problemlerini "halk hekimi" diye anilan kisilerle çözmeye çalistigi belirtilirken, günümüzde de halen devam eden tedavi yöntemlerine göre, isirgan otu ve zakkum kansere, çam kabugu bronsite, ebegümeci öksürüge, sarimsak kulak agrisina, basa baglanan patates bas agrisina, çira isi ise karin agrisina birebir geliyor.

Vücutta moraran yerlere ise çignenmis sekerli ekmek ya da çig et baglaniyor. Arastirmaci Raif Kaplanoglu tarafindan derlenen bilgilere göre, köylere göre uygulanan halk hekimligi yöntemleri söyle: Dogan Köy: Böbrek tasi düsürmek için nane, maydanoz, zeytin yapragi kullaniliyor. Romatizmaya alabalik, bronsite çam kabugu, bertiklere pirinç lapasi uygulaniyor.

Büyükdeliler Köyü: Mide rahatsizligi için tay kuyrugu otu, zeytinyagi ile limon karistirilip içiliyor, romatizma için agriyan yerlere isirgan otu sürülüyor.

Büyükorhan Ilçesi: Sarilik hastaligina yakalananlara dut mantari kaynatilip suyu içiriliyor. Bel fitigi balikla tedavi edilirken, veremli hastanin dama çikarilip güneste bekletilmesi sifa veriyor. Çamlica Köyü: Ebegümeci öksürüge, isirgan otu kansere, bögürtlen yapragi çibana, salatalik bas agrisina, tütünün kesiklere iyi geldigi için tedavi yöntemi olarak kullaniliyor.

Gölkiyi Köyü: Kulak agrisi için sarimsak, dis agrisina ise dis üzerine Aspirin konuluyor. Bas agrisi için basa patates konulup çemberle baglaniyor. Bogaz agrisi için ihlamur, nane, karanfil içiriliyor.

Karakoca Köyü: Bas agrisi için basa sogan baglaniyor. Karin agrisina tugla konulup, nane limon yapiliyor. Kesilen bir yere kirmizi biber basiliyor.

Kuruçesme Köyü: Dikensuyu idrar yollari için, çira isi karin agrisina, tavsan yagi kulak agrisina iyi geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious