Kocaeli, pazar günü susuz kalabilir

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Yuvacık Barajı'nda suyun bitmesi üzerine kentte tedirginliğe neden oldu. TMMOB Kocaeli Şubesi, "Önlem alınmadığı takdirde Kocaeli, pazar günü susuz kalabilir." uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yuvacık Barajı'nda hızla düşen su seviyesi, kurak giden havalar sonrası kentin susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının oluşturduğu tedirginlik giderek artıyor. Gökçedere'den sonra Büyükşehir Belediyesi, dünden itibaren de Gebze bölgesinin ihtiyacını karşılamak için İSKİ'den su almaya başladı. TMMOB Kocaeli Koordinasyon Kurulu, su konusunda ciddi bir uyarıda bulundu. Genel Sekreter Yalçın Ergen, tüketimin bu tempoda sürmesi halinde, Kocaeli'nin pazar günü susuz kalabileceğini söyledi.

Ergen açıklamasında, tüketimin böyle devam etmesi halinde Yuvacık Barajı'nda 3-4 günlük su kaldığını hatırlatı. Arıtma tesisinin susuzluk nedeniyle durması halinde, tekrar devreye girmesi için en az 8 gün gerektiğine de dikkat çekilirken, akşam saatlerinde 10 saatlik su kesintisine başlanmasının şart olduğunu dile getirdiler.

TMMOB şu tavsiyelerde bulundu: "Kocaeli Kuraklık Yönetim Planı'nın 4. aşaması derhal uygulamaya konmalıdır. Akşam saatlerinde enaz 10 saatlik su kesintilerine başlanmalıdır. Hat kaçaklarını enaza indirmek için depolardaki seviyeler ve hat basınçları en düşük düzeyde tutulmalıdır. Gökçedere Barajı ve İSKİ'den alınabilecek en fazla miktarda su alınmalıdır. Yüzde 50 düzeyine ulaşan kayıp ve kaçakların önlenmesi için çalışmalar arttırılarak sürdürülmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious