Kocaeli Belediyesine sendika tepkisi

Kocaeli Belediyesine sendika tepkisi.26946
  • Giriş : 16.05.2009 / 18:11:00

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile bazı sendikaların üyeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki Belediye-İş Sendikası üyelerine Hizmet-İş Sendikasına geçmeleri için baskı yapıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocaeli Merkez Bankası Şubesinin önünde toplanan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türk-İş'e bağlı bazı sendikalar ile çeşitli sivil toplum örgütlerine üye yaklaşık 3 bin kişi, pankart açıp slogan atarak yürüyüş yolundan Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Mustafa Kumlu, AK Parti'nin iktidar olmasından sonra Türk-İş'e bağlı sendikaların baskı ve saldırılara maruz kaldığını öne sürdü.

Hak-İş'e bağlı sendikaların Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü bulunduğu iş yerlerine göz diktiğini iddia eden Kumlu, ''İyice açığa çıkmıştır ki bu Türk-İş'e karşı başlatılan bir operasyondur ve bu operasyonu Hak-İş, AK Parti'nin desteğiyle yürütülmektedir'' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde de Belediye-İş Sendikası üyesi işçilere belediye yönetimince baskı yapılarak Hizmet-İş Sendikasına üye yapılmaya zorlandığını öne süren Kumlu, şunları kaydetti:

''Hükümetin, belediye başkanlarının, bürokratların sendikalar karşısında tarafsız olma mecburiyeti vardır. Siyasi müdahale sendikalaşmanın ruhuna aykırıdır. Bugün siyasi müdahale ile vasilik yapanlar, sürdürdükleri politikaların konu mankenini belki bir süre için yaratırlar ama hür ve bağımsız sendikacılığa el uzatmanın bedeli büyük olur. Bu bedeli hükümetler, yandaş sendikalar öder ama en çok ülkemiz, demokrasimiz öder. Buna 'dur' demeye mecburuz arkadaşlar. Hükümete sesleniyorum, sendikalardan, Türk-İş'ten elinizi çekin. Hür ve bağımsız sendikalar sizin aynanız, Türk-İş sizin aynanız. O aynaya hiç bakmama yolunu seçebilir, hatta kırma yoluna gidebilirsiniz ama o zaman ne yapacağınızı bir türlü bilemeyeceğiniz gibi sigortanın atacağının da farkına varamazsınız. Herkes bilsin ki Türk işçisinin soyadı Türk-İş'tir. Bugün baskı ve zorla üye kaydettikleri için 'Kazandım' diyenler aldanmasın. Balta döner, sap döner, gün gelir hesap döner. İnanınız döneceği gün hiç de uzak değildir.''

Açıklamanın ardından slogan atan grup dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*