Kocaeli Kitap Fuarı’nda yazarlar geçidi

Kocaeli Kitap Fuarı’nda yazarlar geçidi.13644
  • Giriş : 01.06.2009 / 14:04:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Kocaeli Fuarı, Türkiye’nin önde gelen yazarlarını ağırlamaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarihe, kültüre ve bilime verdiği önemi ilk kez düzenlediği Kitap Fuarı ile bir kez daha gözler önüne serdi. Dün İnterteks Fuar Alanı'nda il protokolü ve vatandaşların yoğun ilgisiyle açılışı gerçekleştirilen Kitap Fuarı, gün boyu yazarların söyleşilerine ev sahipliği yaptı.

ŞAHİN, DİKMEN ve ALKAN

88 yayınevi ile yerelde gazete, dergi ve radyoların katıldığı toplam 114 kuruluşu ağırlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarihçi-yazar İlber Ortaylı'nın ardından iki önemli yazarı daha konuk etti. Prof. Ortaylı'nın Türk tarihinden örnekler sunduğu konferansının ardından Ahmet Şahin ve Mehmet Dikmen TÜRDAV Yayınları'nın, Doç Dr. Necmettin Alkan ise Selis Kitapları'nın davetlisi olarak fuarda konferans verdi.

3 ÖNEMLİ YAZAR

Ahmet Şahin ve Mehmet Dikmen “İslam Kültürü” konulu konferansta İslam kültürüyle bakışın insana sabır duygusu verdiğini belirttiler. Şahin, aile hayatını ayakta tutmak için İslam kültürünü hiçbir zaman yok etmememiz gerektiğini kaydetti. Şahin, “İslam kültürü ile bakış insanı sıkılmaktan, bunalmaktan, yıpranmaktan korur. İslam kültürü ile dünyaya bakış açısı daha güvenli ve huzurlu olur” dedi. Mehmet Dikmen de, İslam kültürünün önemine değindiği konuşmasında, ahlakın İslam kültürü ile gelişeceğini vurguladı.

2.ALDÜLHAMİT DÖNEMİ

Doç. Dr. Necmettin Alkan ise “2. Abdülhamit ve Jöntürk İhtilali” konulu konferans verdi. Alkan, “Abdülhamit'in tahtan indirildiği dönemde jöntürkler hakimiyeti ellerine almıştır. Abdülhamit'in tahtan indirilmesinden sonra devlet çözülme dönemine başladı. Bu çözülme Balkanlar'da başladı. Osmanlı döneminin batılılaşma faaliyetlerine girmesiyle birlikte ortaya çıkan bir resmin parçasıdır 2. Abdülhamit. Abdülhamit olmadan Jöntürkleri, Jöntürkler olmadan da Abdülhamit'i anlayamayız” dedi.

TARİHE GERÇEKÇİ BAKMAK GEREKİYOR

2009'dan 1890'lı yıllara baktığımızda Osmanlı'da mülkiyette okuyan birinin tarihi olaylara daha gerçekçi bakacağına inandığını söyleyen Alkan, “Tarihe dönemin gerçeklerine uygun olarak bakmak gerekiyor. Tarihten dersler çıkarmalıyız. Yazarlar konuşmalarının ardından okuyucularına kitaplarını imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*