Kocaeli Milletvekilin'den 2B arazi sözü

Kocaeli Milletvekilin'den 2B arazi sözü.16508
  • Giriş : 06.02.2009 / 16:41:00

2-B kanunu ile ilgili bilgiler vererek kanun ile köylülere cüzi fiyatlarla 2-B arazilerinin satılacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker , İl özel İdare Başkanı Ali Ayaz ve beraberinde ki heyet ile İzmit'e ve Kandıra'ya bağlı köyleri ziyaret ediyor. Orhaniye, Kadriye, Mecidiye, Durhasan Köyü Solaklar Mahallesi ve Eseler Köyün de vatandaşlarla bir araya gelen Işık Tapu Kanunu ile 2-B arazilerinin belirleneceğini ve Orman Köylülerine bu arazilerin düşük maliyetlerle satılacağı müjdesini verdi.

2-B Arazilerinin Tescili yapılacak

Fikri Işık “ Kanuna göre, kamuoyunda 2-B olarak da bilinen orman özelliğini yitirmiş alanlar, kadastro işlemleri yapılarak, Hazine adına tescil edilecek. Orman kadastro komisyonlarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler; kullanım durumları dikkate alınarak, varsa üzerinde ihdas edilen yeni yerlerin kime ait olduğu, kimler tarafından, ne zamandan beri kullanıldığı kadastro tutanağında gösterilerek, belirtilen askı ilanı hariç, diğer ilanlar olmadan öncelikle kadastrosu yapılarak, Hazine adına tescil edilecek. Yapılacak kadastro çalışmaları, ikinci kadastro sayılmayacak. Kadastro sırasında, orman ve Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin sınır nokta ve hatları; orman kadastro tutanakları esas alınarak, en az bir orman yüksek mühendisi ya da orman mühendisinin katıldığı kadastro ekibince, zemine aplike edilecek. Bu çalışmalar sırasında kadastro veya orman haritalarında düzeltmeyi gerektiren tutanak, pafta ve zemin uyumsuzluğu, kadastro ekibince teknik mevzuata uygun hale getirilecek. Bu çalışmalara, kadastro kontrol mühendisleri de katılacak. Çalışma sonucunda düzenlenecek zaptı, ekip görevlileri ile kontrol mühendisi birlikte imzalayacak. Düzeltme işlemleri, orman, tapu ve kadastro mevzuatlarına göre yapılmış, askı ilanıyla da ilan ve tebliğ edilmiş sayılacak.

Miras kalan arazi sorunları giderilecek

Bir mirasçının, miras ortaklığından doğan elbirliği mülkiyetini, faili mülkiyete dönüştürme talebinde bulunması halinde, tapu sicil müdürü, diğer mirasçılara, süre belirleyerek itirazlarını bildirmeleri için duyuru yapacak.
Elbirliği mülkiyetinin devamına yönelik bir itirazın ileri sürülmediği veya mirasçılardan herhangi biri belirlenen süre içinde paylaşma davası açmadığı takdirde, taşınmaz mal üzerindeki elbirliği mülkiyeti, faili mülkiyete dönüştürülecek ve hisse, mirasçı adına tapu siciline tescil edilecek. Böylece, bir mirasçı, hisseli olan ve mirasçılar arasında paylaşılamayan mülkiyetten payına düşen hissesini alabilecek. Orman dışına çıkarılan alanların işgalcilerince zilliyetlik gerekçesiyle tesciline yönelik dava açılarak Hazine zararına yol açılmasının da önüne geçiliyor. Köylünün yanındayız Işık köy kahvehanelerinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Kahvehanede sorulan sorulara cevap veren milletvekili yaptığı konuşmada AK Parti hükümetinin halkın içine ve köy ziyaretlerini seçimden seçime ziyaret eden siyasiler tabusunu bizler yıkıyoruz çünkü biz her zaman sizin yanınızda her ihtiyacınız da ise bir telefon kadar yakınız Her hizmeti yerinde inceleme sorumluluğumuz var sizlere layık olabilmek için bizlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*