Kocaeli Otogarı özelleştiriliyor

Kocaeli Otogarı özelleştiriliyor.9967
  • Giriş : 15.03.2008 / 18:09:00

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali'ni özelleştirilme kararı aldı. Yapılan oylamada, terminalin 10 yıllığına özelleştirilmesi için encümene yetki verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bu sayede terminalin daha verimli ve daha aktif olarak çalışır hale getirileceğini söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi, mart ayı olağan toplantısını 149 gündem maddesi ile gerçekleştirdi.

Başkan Karaosmanoğlu Kent Estetiği ile ilgili verilen soru önergesi üzerine yaptığı açıklamada, "Belediye başkanları ve meclis olarak kent estetiğini gerekli önemi vermeliyiz. Bu konuda çalışan Kent Estetiği Kurulu çok önemli bir görev yapmaktadır. Özellikle kentin ana caddelerinde çok çirkin görüntüler var. Böyle binalara kesinlikle sıcak bakmamalıyız." dedi.

Gündemin 5. maddesinde yer alan İzmit şehirlerarası otobüs terminalinin özelleştirme kapsamında 10 yıllığına kiralanması hususunda encümen'e yetki verilmesi istendi.

Otobüs terminalinin daha etkin çalıştırılabilmesi ve kaynaklarının verimli bir şekilde değerlendirilmesini amaçladıklarını belirten başkan Karaosmanoğlu, "Terminal esnafımız kiraları yüksek görüyor. Ödemiyor, ödeyemiyor. Biz terminalde esnafımızı muhatap aldık. Esnafımız ile birlikte uygun görürsek 10 yıllığına kiraya verilecek. Bunun içinde encümen'e yetki verilmesini istedik. Esnafımızın huzurunu düşünerek bu kararı aldık. Belki de terminali esnafımıza vereceğiz. Terminalin asıl sahibi de esnafımızdır." şeklinde konuştu. Terminalin özelleştirmesini eleştiren muhalefete ise Başkan Vekili İlyas Şeker cevap verdi. Başkan Vekili İlyas Şeker, "2004 Mart ayından bu yana kiracıların toplam borcu 4, 5 trilyon lira. Bu rakamı 500 milyara kadar düşürebildik. Hiç kira ödemeyen kiracı var. Kiracıların kira ödeme gibi bir alışkanlıkları yok. Bu konularda da acaba CHP'nin haberi var mı" şeklinde konuştu.

CHP'nin itirazına rağmen yapılan oylama sonrasında oy çokluğu ile İzmit Şehirlerarası otobüs terminalinin 10 yıllığına kiraya verilmesi kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious