Kocaeli'de deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Kocaeli'de geniş çapta deprem tatbikatı düzenlendi. Gerçeğini aratmayan tatbikata tüm ayrıntılar göz önünde bulunduruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Valiliği, 15. Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Koordinatörlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı "İzmit 2006 Müşterek deprem Tatbikatı" düzenlendi. İzmit Doğu Kışla Parkı'nda düzenlenen tatbikat, asrın depremi olarak bilinen 17 Ağustos Marmara Depremi senaryoya taşınarak yapıldı.

Tatbikat, oluşturulan yapay deprem sarsıntısı ile başladı. Sarsıntının başlaması ile alan, gerçek deprem görüntülerine sahne oldu; su boruları patladı, binalarda yangın çıktı, vatandaşların çığlıkları başladı ve yangınlar çıktı. İtfaiye yangınlara müdahale ederken, bölgeye gelen asker ve polis ekipleri paniğe geçit vermemek için büyük çaba gösterdi.

Tatbikatta yer alan öğrenciler, enkazlara hücum ederek akrabalarını çıkarmaya çalıştı. Güvenlik güçleri sivillere izin vermezken, bölgeye gelen arama kurtarma ekipleri, enkazda canlı arama çalışmalarına başladı. Bir çok kişi enkazdan çıkartılırken, yaralılar ambulanslara bindirilerek, kurulan seyyar hastanelere götürüldü. Durumu ağır olan bazı hastalarla ambulans helikopter ile başka illerdeki hastanelere kaldırıldı.

Güvenlik güçleri bir yanda vatandaşları sakinleştirirken diğer tarafta enkaz yağmacılarına da izin vermedi. Enkazda eşya çalanlar, görevliler tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Tatbikat, resim sergisinin gezilmesi ve Kızılay tarafından yemek dağıtılması ile son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious