Kocaeli'de gömülü variller bulundu

Kocaeli'de gömülü variller bulundu.9666
  • Giriş : 25.09.2007 / 16:07:00

Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki arazide, menşei belli olmayan, bir kısmı gömülü vaziyette çok sayıda varil, tank ve çuval bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Varillerden numune alındı, inceleme yapılacak

Atıkların çevresinde çok sayıda kirpinin öldüğü gözlendi.

Bir ihbarı değerlendiren Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, İzmit Atık ve Atıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve Sivil Savunma yetkilileriyle atıkların bulunduğu Körfez ilçesine bağlı Osmanlı köyü Duranlı mahallesinde inceleme yaptı.

Bir madencilik firmasına ait olduğu belirtilen, çevresi tel örgülerle çevrili arazide yüzeyde bulunan tanklar ile bir kısmı toprağa gömülü varillerin çevresinde radyoaktivite ölçümü yapan ekipler, numune almak için iş makinesi yardımıyla varillerin bir kısmını yüzeye çıkardı.

İçlerindeki sıvıların boşalması için ters çevrilen tankların oluşturduğu küçük göletlerde ise çok sayıda kirpinin öldüğü görüldü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Necmi Kahraman, atıklarla ilgili inceleme başlattıklarını belirterek, "Arazi, bir firmaya ait mülk. Daha önce başka bir şirket buraya döküm yapmış. Ama şu anda faaliyette olmayan bazı firmaların da döküm yaptığını öğrendik. Sonuçlar alınınca gerekli yasal işlemler başlatılacak" dedi.

İZAYDAŞ Genel Müdürü Bilal Şengün ise atıklardan numune aldıklarını, inceleme neticesinde atıkların türünün belirleneceğini belirterek, "Atıklar petrol türevi çevreye zarar veren atıklar. Buraya 2002 ve 2003 yıllarında bırakıldıklarını tahmin ediyoruz. Atıklar arasında destilasyon çamuru var. Aldığımız numunelerle atığın türünü ve tehlikesini belirleyeceğiz. Firma yapılan inceleme neticesinde cezalandırılacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious