Kocaeli'de İstihdam Fuarı açıldı

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Türkiye İş Kurumu (İŞ KUR) İl Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin organizasyonuyla düzenlenen "Kocaeli İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı 2006", Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezinde açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Firmalarla nitelikli iş gücünü buluşturmak, bu alandaki açığın karşılanması ve planlanmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen iki günlük fuarın açılışına ilgi, beklenenden daha fazla oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gülser Ustaoğlu, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Azmi Cihat Hatipoğlu, belediye başkanları ve çok sayıda davetli açılışta hazır bulundu.Törenin açılışında konuşan İŞKUR Kocaeli Müdürü Ahmet Canımova, insan kaynaklarını önemine değinerek istihdamda yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Kishali ise üniversite gençliğinin istihdamda sorunlar yaşamaması için gelişen teknolojiyi özümsemesi ve genel kültür olarak kendilerini donatması gerektiğini dile getirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker de, işsizliğin ilacının nitelikli iş gücü olduğunu ifade etti. Her gün yüzlerce vatandaşın Büyükşehir Belediyesine iş için müracaat ettiğini dile getiren Şeker, "İşçi sayımız olması gerekenden fazla. Bu nedenle biz vasıfsız işçiye ihtiyaç duymuyoruz. Ama şehir plancısı ve mimara olan ihtiyaç, her zaman artıyor. Vasıflı, uzman, kendini yetiştirmiş eleman bulmak çok zor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak işsizliği azaltmak amacıyla meslek edindirme kurslarını faaliyete geçirdiklerini belirten Şeker, "KO-MEK ile kursiyerlerimizin koluna altın bileziği takmak istiyoruz. Bugüne kadar 20 bin kursiyerimiz meslek sahibi oldu. İşkur İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz, Kişisel Açınım ve Yerel İstihdam Geliştirme Projesi'nin , bölgemizde istihdamın önündeki engellerin kalkması, kalıcı ve sürekli hale gelmesi açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious