Kocaeli'de su, sanayii de sıkıntıya soktu

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, günlük su ihtiyacı 6 bin ton olan Gebze Organize Sanayi Bölgesine günde 3 bin ton su verdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayram, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İdare Merkezinde, Kocaeli Sanayi Odası ve GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, GOSB Sanayiciler Derneği Başkanı Yücel Güngör ve GOSB Genel Direktörü Okan Çağlar ile yaşanan su sorunun çözümüne yönelik toplantı yaptı.

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Bayram, su sıkıntısının sadece GOSB'de değil, Kocaeli genelinde yaşandığını belirterek, sorunu kriz yönetimiyle çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Yuvacık Barajı'ndan sağlanan suyun normalin beşte birine kadar düşüldüğünü belirten Bayram, Gebze ilçesi için İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinden (İSKİ) günde 37 bin ton su aldıklarını kaydetti.

GOSB'a bu yıl 1 milyon 720 bin ton su verdiklerini ifade eden Bayram, şöyle konuştu:
“Günlük su ihtiyacı 6 bin ton olan GOSB'a günde 3 bin ton su veriyoruz. Özellikle imalatında su kullanan üretici firmaların ihtiyaçlarının yarısını karşılıyoruz. Su verme seviyesi, bizim kontrolümüzde olan bir şey değil. Yağışlar başladığında bu sorununu atlatırız. Artık gelecekte ne yapacağımız önemli.”

Bayram, Gebze'ye dönüşümlü olarak günde 8 saat su verdiklerini, günlerdir su almadığı söylenen bölgelere de tankerlerle suyu ulaştırmaya çalıştıklarını, bölgede yaşanan sorunların altyapıdan kaynaklandığını kaydetti.

TANKERLE TAŞINAN SUYA FATURA

Bayram, bir gazetecinin, “konutlardaki depolara tankerlerle alınan suyun konutlara girerken sayaçtan geçtiğini ve tankerden gelen suyun faturalandırılmış olduğunu” bildirmesi üzerine, bu gibi durumla karşılaşanların faturalarını kuruma getirerek tahakkukta bulunmalarını istedi.

GOSB Sanayiciler Derneği Başkanı Yücel Güngör, İlhan Bayram'ın gazetelerde yer alan “Sanayici kuyu kazsın, suyu öyle bulsun. Yapabileceğim bir şey yok” yönündeki açıklamasını anımsatarak, “Sanayici su bulmak zorunda değil. Sanayici suyu da kendi bulacaksa kimseye ihtiyacı kalmaz” diye konuştu.

GOSB Genel Direktörü Okan Çağlar ise dün akşam saatlerinde 2 bin metreküp su geldiğini bildirerek, gelen suyu sanayiciye aktarmaya başladıklarını söyledi. GOSB'de üretimini durduran çok sayıda fabrika olduğunu, günlük 3 milyon dolarlık ihracat yapılan bölgede yüksek oranda maddi zarar oluştuğunu dile getiren Çağlar, şu bilgileri verdi:
“9 gündür su gelmiyor. 3 gün depolardan idare ettik, 6 gündür sanayicilere su veremiyoruz. Ben bu sorunun ekonomik boyutunda değilim, bu bir şekilde giderilir. Ama firmaların anlaşma yaptığı kuruluşlar var. Su kesintisinden ötürü üretimde bulunulamazsa, güven kaybının haddi hesabı olmaz. Buna ihracatçı firmaların, müşterileri karşısında uğrayacağı prestij ve güven kaybı da dahil.”

ÜRETİMİ DURDURAN FABRİKA YOK

Kocaeli Sanayi Odası ve GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak ise gıda ve ilaç firmalarının su kesintisinden olumsuz etkilendiğine işaret ederek, ”İSU'dan GOSB'un günlük ihtiyacının yarısının karşılanacağı sözünü aldık. Kalan ihtiyacı da tankerlerle taşıyarak çözme amacındayız” diye konuştu.

Kanbak, Çağlar'ın aksine üretimini durduran fabrika olmadığını ileri sürerek, “Üretimin durmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious