Kocaeli'de suzuzluğa son!

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Yaklaşık 15 gündür su kesintisinin yaşandığı Kocaeli'de kesintiler Perşembe günü son buluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli'nin su sıkıntısı 8 Aralık'ta Yuvacık Barajı'nda su bitmesi ile başladı. Bir sanayi kenti olan Kocaeli'de o tarihten bu yana vatandaşlar büyük ölçüde sıkıntı çekti. Su kesintilerinde sanayinin yanı sıra 700 bin civarında vatandaş da etkilendi. Türkiye gündemine oturan bu sıkıntı İzmit Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü'nün (İSU) aldığı tedbirler ve yağışların gelmesi ile sona yaklaştı. Bugün bir basın toplantısı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, vatandaşlara önemli bir müjde verdi. Karaosmanoğlu, Perşembe gününü itibari ile ilde su kesintilerini kaldıracaklarını söyledi.

Toplantıda Sefa Sirmen'i kastederek "Bir dönemin faturası şeklinde günümüze yansıyan bu sıkıntı, giderilmiş olacaktır." diyen Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: "İSU, Yalova Gökçedere ve İSKİ ile birlikte 15 ayrı noktadaki yerel kaynakları harekete geçirerek, günlük 145 bin metreküp su temini maksimüm seviyede gerçekleştirdi. 103 bin metreküp de Yuvacık Barajı'nda alınarak kalan 100 bin metreküplük su ihtiyacı dönülçümlü kesintiler ile karşılandı. Kentimize ve vatandaşlarımıza bu bedeli ödetenler, yalan ve iftira dolu kampanyalar düzenleyerek, kendilerini aklamaya çalıştılar. Büyük bir pişkinlik gösterip, attıkları imza ile bir kentin 100 yıllık kaderini karanlığa mahkum etmenin suçunu bile başkalarında aramışlar."

Kocaeli'nin bir daha böyle bir sıkıntı yaşamaması için şimdiden önlem almaya başlayacakalarını belirten Karaosmanoğlu, yeni barajlar yapacaklarını söyledi. Karaosmanoğlu, "Gördük ki Yuvacık Barajı bizim su ihtiyacımızı karşılamıyor. Kocaeli'nin 100 yıllık su ihtiyacını karşılar diyenler demek ki yanlış hesaplamışlar. Ama biz şimdiden önlem alacağız. Sapanca Gölü'nden Yuvacık Barajı'na hat döşeyeceğiz. Barajda su bitince buradan su takviyesi yapacağız. Bu çalışmaya hemen başlayacağız. İkinci bir önlem paketimiz ise yeni baraj. Kocaeli'de yeni kısa süre içinde yeni barajlar yaprak bundan sonra hiç sıkıntı yaşanmamasını sağlayacağız." dedi.

Basın toplantısında Thames Water ile yapılan sözleşmeye de değinen Karaosmanoğlu, bu sözleşmenin uluslar arası alanda örnek teşkil ettiğini söyledi. İngiliz şirketinin bu sözleşme üzerinde 5 yıl çalıştığını aktaran Karaosmanoğlu, Türkiye'deki yetkililerin 5 dakika bile kafa yormadığını ifade etti. Karaosmanoğlu, sözleşmenin ellerini bağladığını belirterek, bu sözleşmenin ortaklaşa yapıldığını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious