Kocaelili öğrenciden YÖK'e şok dava!

Kocaelili öğrenciden YÖK'e şok dava!.13628
  • Giriş : 11.07.2008 / 18:11:00

Kocaelili öğrenci ÖSS puanını indiren YÖK'ü 'Baraj düşünce, şansım düştü' diyerek son dakikada dava etti!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli"de bir üniversite öğrencisi, ÖSS taban puanının düşürülmesiyle, üniversiteye giremeyecek durumda olanların şansının arttığı, kendisinin ise “kazanma ihtimalinin” ortadan kalktığını ileri sürerek, iptal davası açtı.

Öğrenci, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) açık öğretim için ÖSS taban puanını 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirleme kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Kocaeli İdari Mahkemesinde dava açtı.

Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve İş Güvenliği 2. sınıf öğrencisi Latif İşcen, dava dilekçesinde, 2008 yılı ÖSS Kılavuzu'nun ÖSYM Başkanlığınca yayımlandığını, adayların kılavuzda belirtilen kurallara göre müracaat ederek 15 Haziran 2008'de ÖSYM Başkanlığınca belirlenen yerlerde sınava girdiğini anımsattı.

YÖK'ün 19 Haziran 2008 tarihinde aldığı kararla taban puanların değiştiğini ifade eden İşcen, bu nedenle sınavı kazansa bile 4 yıllık lisans programına yerleşme ihtimalinin ortadan kalktığını bildirdi.

İşcen, şunları kaydetti:

"Söz konusu karar, işlem ve şartlardan etkilenen benim kazanma ihtimalimi ortadan kaldırmış, yayımlanmış sınav kılavuzuna (ÖSYM 2008 Kılavuzu) göre, kazanamayacak adayın yerleşme ihtimalini artırmıştır. Söz konusu uygulama hukuka aykırılık içermektedir. Kişilerin belirli hükümlere göre girmiş olduğu sınavda hüküm değişikliği yapılarak haksız sıralama (lisans programına yerleştirme) yapılmaktadır. Bir nevi kazanacak adayın kazanmasının engellenmesi ile kazanamayan adayın yerleşmesi sağlanmaktadır."

İşcen, dilekçesinde, taban puanda değişiklik yapılmasaydı 165 puan alan kişinin Ağırlıklı Orta Öğretim Puanının (AOÖP) hesaplanmayacağını, bu nedenle de sıralamaya dahi giremeyeceğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*