Kocaeli'nde lale festivali

Kocaeli'nde lale festivali.17086
  • Giriş : 05.04.2008 / 17:43:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kentin her köşesini süslediği laleler için Seka Park alanında festival düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yol kenarlarına, parklara, kavşaklara, geçen yıl bir, bu yıl 2 milyon olmak üzere toplam 3 milyon lale dikerek, Kocaeli’nin renk cümbüşüne dönüşmesini sağladı. Kentin her köşesinde rengarenk açan lalelerin baharla birlikte getirdiği güzellik, festivalle bütünleştirildi. Vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren Seka Park alanına adeta akın etti. Ailece Seka Park alanına gelen vatandaşlar, hem baharın gelişini kutladı, hem de deniz kenarında yeşillikler içinde piknik yaparak, düzenlenen eğlencelerde günün keyfini çıkardı.

SEKA PARK FİGÜRLERLE SÜSLENDİ

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, peyzaj mimarların önderliğinde Seka Park alanına festival için hazırladı. Parkın her köşesi laleler ile süslenirken, özellikle çeşitli noktalarda çiçeklerden değişik figürler oluşturuldu. Çiçeklerle parkın her köşesine yapılan süslemelerden en çok Türk bayrağı, Türkiye ve Seka Park yazısı ile Atatürk sülieti motifleri dikkat çekti. Denizin maviliği, doğanın yeşilliği ile rengarenk süslenen parkın içindeki renk cümbüşü, Seka Park’a inanılmaz bir güzellik kazandırdı.

61 YARIŞMACI KATILDI

Festival nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Aralık ayında vatandaşlara sattığı 150 bin lale arasında, en güzel lale yarışması düzenledi. Saksılarda 27 santimetrelik yükseklik şartı aranırken, bir saksıda en fazla 10 lale bulundurma koşuluna uyanlar, sabahın erken saatlerinde yarışmaya katılmak için Seka Park’a akın etti. Yetiştirdikleri çiçeklere güvenenler, çiçeklerini Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerine numara karşılığı teslim etti. Çiçekler, çiçek konusunda uzman ve ziraat mühendisi 14 kişilik jüri heyeti tarafından değerlendirmeye alındı. Yarışmaya 61 çiçek katılırken, 55 kişiye ödül verildi.

BİRİNCİ BİN YTL

Jüri üyeleri, getirilen laleleri titizlikle tek tek inceledi. Yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren 55 çiçek sahibine çeşitli ödüller verildi. Birinci seçilen çiçek sahibine bin YTL ödül verilirken, ikinci gelen 750 YTL, üçüncü gelen 500 YTL, dördüncü gelen 350 YTL, beşinci gelen ise 250 YTL ile ödüllendirildi. Lela sahipleri, yarışma süresinde oldukça heyecanlı anlar yaşadı.

SEKA PARK CIVIL CIVIL

Kocaeli 1. Lale Festivali nedeniyle akın akın Seka Park’a gelen insanlar, hem yazdan kalma günde denizin mavisi ile doğanın yeşilinin buluştuğu alanda baharı karşılamanın zevkini çıkardı, hem de doyasıya eğlenip, piknik yapma imkanı buldu. Festivale gelenler için Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından müzikli eğlenceler düzenlendi. Özellikle çocuklar için kurulan rodeo, kaykaylar, halatla sıçrama, şişme oyun grupları ile oynama gibi standlarda coşkulu eğlenceler yaşandı. Festivalin en neşeli konukları, oyun grupları sayesinde çocuklar oldu. Gün boyu gönüllerince eğlenmenin, hafta içi yorgunluğu atmanın zevkini yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious