Kocaeli'ne müjde; Yuvacık Barajı doldu

Kocaeli'ne müjde; Yuvacık Barajı doldu  .14018
  • Giriş : 02.03.2008 / 15:38:00

Kocaeli'nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı, ilk defa bu mevsimde doldu. Barajdaki fazla su, Sapanca Gölü'ne bırakıldı. Yazın barajda su az kalması halinde gölden baraja su aktarılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde etkili olan yağış, daha önce su sıkıntısı çeken Kocaeli'nin yüzünü güldürdü. Kar, arkasından yağan yağmur Yuvacık Barajı'nı doldurdu. Bölgedeki dağlarda karın erimesi nedeniyle baraja giren su miktarı normalin 4 katına çıktı. Eriyen kar ve yağışları göz önünde bulunduran Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU) barajda biriken fazla suyu bırakma kararı aldı. Bu yıl 35 milyar YTL'ye mal olan Yuvacık Barajı-Sapanca Gölü Hatı'ı ile su deniz yerine göle bırakıldı. Günde 100 bin metreküp su göle aktarılacak. Aktarma işlemi, baraja gelen su miktarı normale dönene kadar devam edecek.

Proje ile Sapanca gölünden yılda 30 milyon m3 su baraja aktarılacak şekilde yapıldı. Diğer taraftan bölgedeki su kaynaklarının israf edilmeden değerlendirilmesi için Yuvacık Barajı'ndaki su miktarı, savaklama seviyesine geldiğinde, inşa edilen Balaban deposu - Yuvacık Arıtma Tesisi arası iletim hattı ile Sapanca Gölüne aktarılacak. Sapanca Gölü'nden Yuvacık Arıtma Tesisine bu sistemle su sıkıntısının yaşanabileceği aylarda Sapanca Gölü'nden alınacak 2,4m3/sn 'lik su, 1328mm çapında çelik boru ile 10 km mesafedeki Balaban'da yaptırılan 3200 m3'lük su deposuna basılacak, buradan da cazibeli olarak yine 1328 mm çapında çelik boru ile 11 km mesafedeki Yuvacık Arıtma Tesisine ulaştırılacak.

Suyu göle bırakılmasını yerinde inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, şu dönemlerde suyun daha değerli hale geldiğini söyledi. Halkın susuz kalma endişesini gidermek için çok yönlu çalıştıklarını belirten Karaosmanoğlu, "Bu haklı bir endişe ve biz bunun önlemini almaya çalışıyoruz. Sapanca Gölü'nden baraja su alıyoruz. 1300'lük borularla altı büyük pompa ile bu endişeyi azaltıyoruz. Barajda fazla su olduğunda bugün olduğu gibi Sapanca Gölü'ne su veriyoruz. Şu anda suyumuz fazla, suyun israfını engellemek için göle su gönderiyoruz. Su sıkıntısı çektiğimiz zaman da aynı şekilde gölden su alacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious