Koçak, AKP'ye hesap soruyor

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

AK Parti'den ihraç edilen Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak, parti Disiplin Kurulu'nun ihraç kararının iptali için dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koçak, dava dilekçesinde, AK Parti'den kesin olarak ihracının, hukukun temel ilkelerine, Siyasi Partiler Kanunu (SPK) ve parti tüzüğüne aykırı olduğunu savundu.

Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edilme işleminin de usul ve şekil açısından SPK ve AK Parti tüzüğüne ters düştüğünü öne süren Koçak, Disiplin Kurulu'na sevk edilme ve partiden ihraç edilmesine, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bazı gazetelerde yer alan beyanlarının neden olduğunu kaydetti. Koçak, Başbakan Erdoğan'ın aynı zamanda kendisinin disiplin kuruluna sevk edilme kararını veren Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına da başkanlık ettiğini hatırlattı. Söz konusu MYK'ya Başbakan Erdoğan'ın başkanlık etmesinin, sevk işlemini usulsüz kıldığını ve bunun diğer işlemleri de sakatladığını ileri süren Koçak, yapılan işlemle parti tüzüğünün 112. maddesinin ihlal edildiğini ve ihraç kararının iptal edilmesi gerektiği belirtti.

Koçak, suçlandığı konuya ilişkin kendisinden herhangi bir savunma alınmadan parti Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini ve bunun da ayrı bir usulsüzlük ve savunma hakkının ihlali olduğunu iddia etti. Koçak, kesin ihraç kararının objektif ve salt hukuk kuralları dikkate alınarak verildiği konusunda ciddi şüphelerinin olduğuna işaret ederek, Başbakan Erdoğan'ın Strasbourg'a yaptığı gezi sırasında kendisi hakkında ihraç kararı verilmesi konusunu, Müşterek Disiplin Kurulu Başkanı Hakkı Köylü'ye ''dikte ettiğini'' iddia etti.

Koçak, yaptığı açıklamalarda, Başbakan Erdoğan hakkındaki açıklama ve düşüncelerinin hiçbir biçimde hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlar alarak olarak nitelendirilemeyeceğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious