'Kocam kollarımda öldü'

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Ağır bombardıman nedeniyle Kızılhaç’a ulaşamayan Lübnanlı kadın, kocasının cesediyle iki gün yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

”İsrail’in bombalarından kaçıyorduk. Kocam omuzundan ve bacağından yaralanmıştı. Çok kan kaybediyordu. Bir süre sonra kucağımda gözlerini yumdu.

Ağır bombardıman nedeniyle Kızılhaç’a ulaşamadım. Evimizde iki gün boyunca kocamın cesediyle yaşadım...” Bu acı sözler Lübnan’da insanlık dışı İsrail saldırılarında kocası Halil Hazmi Harib’i ateşkesten iki gün önce kaybeden Fatıma Harib’e ait. İsrail’in yoğun bombardımanı nedeniyle Güney Lübnan’da bir aydır gömülemeyen cesetler ancak dün defnedilmeye başlandı. Cesetler, Al Baas Filistin mülteci kampındaki devlet hastanesinden alınarak, köylere götürülüyor. Acılı eş Fatıma Hazmi, kocasının ölümünü anlatırken soğukkanlılığını koruyabiliyordu: “Kocamla İsrail bombardımanı sırasında evimizin arkasında bulunan sığınağa koştuk. Kocam dışarı su almak için çıktı. Ardından çok güçlü bir patlama sesi duyuldu. Çıkıp yaralı kocamı içeri aldım. Yaşıyordu; ancak kan kaybediyordu. O anda evde kimse yoktu. Birilerine ulaşmaya çalıştım. Telefonlar da kesilmişti. Kızılhaç ağır bombardıman nedeniyle kocamın cesedini 2 gün alamadı. Başında 2 gün bekledim.”

Halil Hazmi’nin yeğeni Yaser Kapsu (17) da ateşkesin birinci gününde aynı akıbete uğramış. Akrabalarının durumuna bakmak ve evlerini görmek için motosikletiyle yola çıkan Yaser, İsrail bombasına hedef olmuş. Anne Meryem gözyaşları dökerken “İsrail bizim acımızı görsün, evlerimizi yıktıkları yetmediği gibi evlatlarımızı da aldılar. Tüm dünya bunu görsün.” diye haykırıyordu. Asker eşi olan Macide Dibes ise şehit edilen eşi Muhammed Abdullah Dibes için gözyaşı döktü. Babasını kaybetmenin acısını yaşayan 12 yaşındaki Abdul Amir Dibes, ise “Allah İsrail’in layıkını versin, beni babasız bıraktılar.” diye feryat ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious