Kocaoğlu adaylıktan çekilmedi

Kocaoğlu adaylıktan çekilmedi.9632
  • Giriş : 03.12.2008 / 10:53:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aday adaylığından çekilmediğini, CHP'nin Belediye Başkan adayı olarak gösterilmese de başka bir partiye gitmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aziz Kocaoğlu, AA muhabirine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''Aziz Kocaoğlu için bir daha diyorsunuz, bir defa yok ki adam yarısında devraldı, tamamladı'' ve ''Aziz Bey İzmir'de seçilmeyi hak etti diyorsunuz, peki siz böyle düşünüyorsunuz da İzmir halkının hepsi böyle düşünüyor mu'' sözlerini değerlendirdi.

Baykal'ın sözlerini ''hiçbir şekilde yorumlamadığını'' belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti:

''Bütün samimiyetimle söylüyorum ki biz Doğal Yaşam Parkı'nı açmak için sayın genel başkanımızı çağırdık. Genel Başkan konuşurken de benim için yapılan tezahüratlardan sıkıldığımı söyleyebilirim. Ben oraya ne kimseyi topladım, ne çağırdım. Ama tabi bunu başından beri söylüyoruz. Adaylık konusu genel başkanın uhdesinde. Bizim için önemli olan, geldiğimiz görevi başarıyla yapmaktır. Biz bu görevi başarıyla yaptığımıza inanıyoruz. Bunu hem vatandaşların bugüne kadar gösterdiği teveccühten, hem yaptırdığımız kamuoyu yoklamalarından, hem de bizim dışımızda yapılan kamuoyu yoklamalarından anlıyoruz.''

-''BİZİM SEÇİLMEMİZDE GENEL BAŞKAN VİZE VERMİŞTİR''-

Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiği 2004 yılından bu yana CHP Genel Başkanının, Genel Sekreterinin ve Parti Meclisinin büyük çoğunluğunun değişmediğini ifade etti. Aynı kadronun kendisini Bornova Belediye Başkan adayı yaptığını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

''Biz seçimi kazandıktan sonra da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde de sayın genel başkan vize vermiştir. Onun üzerine seçim gerçekleşmiştir. Biz de hem partimize, hem bize inananlara, güvenenlere layık olmaya çalıştık.

Hiç hazırlıklı olmadığımız bir göreve geldik ve başarılı olduğumuzu addediyoruz. Bu halktan aldığımız destekle de aday olduğumuzu açıkladık. Gerisi genel başkanın ve parti genel merkezinin kararına tabidir. Bizim aday olup olmadığımızdan ziyade partinin iktidarı burada sürdürmesi önemlidir. Herhangi bir koşulda, herhangi bir yerde siyasetin en önünde de en gerisinde de olabiliriz. Bunların hiçbir önemi yoktur.

Genel başkan gerekli gördüğü zaman gerekli arkadaşların adaylığını açıklar. Biz de CHP'nin İzmir Büyükşehirdeki iktidarını sürdürmesi için elimizden gelen çabayı gösteririz.''

-KOCAOĞLU'NUN ADAYLIĞI-

Deniz Baykal'ın konuşmasını ''aday gösterilmeyeceğine'' ilişkin mesaj olarak görenlerin de bulunduğunu bildiren Kocaoğlu, şöyle dedi:

''Basın da kendi durumuna göre genel başkanın konuşmalarını değerlendirmektedir. Ben aday gösterilsem de gösterilmesem de rahatım. Aday gösterilsem de ne yapacağımı biliyorum, aday gösterilmesem de ne yapacağımı biliyorum. Konu aday gösterilip gösterilmemek değil, biz çalışmalarımıza devam edeceğiz.''

Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş ile yaşadığı tartışmaların adaylığına ilişkin iddia ve mesajları etkileyip etkilemediği sorusunu da şöyle cevaplandırdı:

''Ben belediye başkanıyım, benim genel merkeze yahut kimseye kendimi anlatmak gibi bir durumum yok. Koskoca bir gemiyi yönetiyoruz. Beş senedir yönetiyoruz. Doğru yönettiğimizin, yanlış yönettiğimizin, iyi ya da kötü yönettiğimizin takdirini yetkililer yaparak ve o değerlendirmeyi yapacaktır. Yeterlidir ya da yetersizdir diye karar verecektir. Tabi her insanın çizgisi vardır, olmalıdır, olmazsa olmaz. Kırmızı çizgisi olmayan adam olmaz. Bizim de tek sinirlendiğimiz, sert tepki verdiğimiz durum budur. Kırmızı çizgilerimize yahut kişiliğimize müdahale yapılmaya kalkıldığı zamandır bunu yapmak benim insan olarak görevimdir. Biz de bunu yapıyoruz. Bugüne kadar bir ya da iki kişiyle sürtüşmemiz oldu. Bunları da mümkün olduğu kadar absorbe etmeye çalıştık. Kimsenin kırmızı çizgilerine müdahale etmedik.''

-ADAYLIKTAN ÇEKİLMİYOR-

Tartışmaların ve aday gösterilmeyeceğine ilişkin iddiaların ''adaylıktan çekilmesine'' neden olup olmayacağı yönündeki soruyu da cevaplandıran Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

''Aday adaylığından çekilmiyorum. Çünkü benim bu kente ve inananlara aday olmak gibi bir borcum var. O görevimi sürdürüyorum aday adaylığından çekilmiyorum. Aday olmasam da hiçbir partiye gitmiyorum. Ben CHP'nin esas elemanlarından birisiyim. CHP'den başka bir yere ne gidiyorum, ne başka bir partide adaylığı düşünüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*