Koçbank ve Yapı Kredi tamamen birleşti

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Koçbank ile Yapı Kredi arasında yürütülen Türk finans sektörünün en büyük birleşme projesi, bugün itibarıyla tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

28 Eylül 2005'te yüzde 57.4 oranında Yapı Kredi hissesinin Koçbank'a devriyle başlayan süreçte, 20 Nisan 2006'da Banka Yönetim Kurulları iki kurumun birleştirilmesine ilişkin karar almıştı. Yürütülen hukuki süreç sonucunda Koçbank'ın yüzde 80.27, Yapı Kredi'nin ise yüzde 19.73 sahipliği ile oluşan yeni Yapı Kredi'nin ödenmiş sermayesi 3 milyar 143 milyon YTL'ye yükseldi. 30 Haziran 2006 tarihli bilançolara göre ise yeni Banka 45 milyar 680 milyon YTL aktif büyüklüğü ile sektörün 4. büyük özel bankası konumuna yükseldi.

Koç Finansal Hizmetler CEO'su ve Yapı Kredi Genel Müdürü Kemal Kaya, düzenlenen basın toplantısında Koçbank ve Yapı Kredi'nin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan yeni Yapı Kredi ile Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü için yepyeni bir dönemin başladığını belirtti. Kaya, 28 Eylül 2005 tarihinden bu yana 16,000'i aşkın Grup çalışanının bir yandan müşterilerinin ihtiyaçlarını en yüksek kalitede hizmetle karşılamaya devam ederken, diğer taraftan da tekrarı kolay kolay yaşanmayacak olan birleşme projesini başarıyla yürüttüklerini belirtti.

Bu kadar büyük bir insan kaynağı ve altyapı birleşmesinin bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Kaya, "Bu sürecinin en çarpıcı yanı, banka olarak rekabetteki pozisyonumuzu da koruyabilmemiz oldu. Böylesine emek gerektiren bir süreçte tüm çalışanlarımızın hem birleşme çalışmalarını, hem de sektördeki rekabeti büyük bir özveri ve başarıyla yürüttüğünü görmek ise ileriye dönük planlarımız için bizi son derece cesaretlendirdi." dedi.

Önümüzdeki dönemde Grup olarak pek çok yeni başarıya imza atacaklarını belirten Kaya, "Türkiye'nin en dinamik aynı zamanda en tecrübeli kurumlarından birini oluşturduk. Amacımız Yapı Kredi'yi, bankacılığın her alanında müşterilerin ve çalışanların ilk ve tek tercihi haline getirmek. Liderlik vizyonumuzla geleceğe daima iyimser bakan bir kurum olacağız. Çünkü geleceği değiştirebilecek güçte bir kurum yarattık. Artık daha sağlam, daha etkin, daha hızlı, daha modern, daha kaliteli, daha büyük ve daha güçlü bir kurum olarak, yeni Yapı Kredi olarak sektördeyiz. Bu özgüvenle her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ve Türkiye ekonomisinin yanında olacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious