Koç'a domuzları şikayet edecek

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Muhtar, tarihi tahrip ediyor diye domuzları Kültür Bakanlığı'na şikayet edecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda domuzların bağ bahçe ve tarlalara zarar verdiği gerekçesiyle bir çok şikayet dile getiriliyor. Ancak bu sefer değişik bir şikayet ve talep var. Burada tarihe domuzlar tarafından zarar verildiği ve bunun önleminin bir an önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınması isteniyor.

Son yıllarda domuzların avlanmasında da getirilen kısıtlamadan dolayı sayılarında büyük artış meydana gelen bu hayvanlar insanlara büyük zararlar vermekte.

Elazığ'ın tarihi mekanlarından Harput muhtarı Feyzi Kahraman, yaban domuzlarının tarihi dokuya zarar verdiğini belirterek bunun önleminin bir an önce alınması gerektiğini söyledi. Yetkililere bu şikayetlerini bir çok kez anlatmalarına rağmen, çözüm üretilmediğinin altını çizen Kahraman, "Bu hayvanlar artık insanların bağ ve bahçesinin dışında tarihi mekanlara dahi zarar vermeye başladı. Geceleri Harput'un içlerine kadar gelen domuzlar tarihi mekanların içine girerek, buraların altını kazıyor, taşları düşürerek kaybolmasına sebep oluyor. Ayrıca buralarda kalan domuzlar Harput'un kirlenmesi ve bozulmasına sebep oluyor. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dilekçe vereceğiz." dedi.

Yerel yönetimler nezdinde bir çok kez şikayette bulunmalarına rağmen bir türlü çözüm üretilmediğinin altını çizen Feyzi Kahraman, "Ben ve çevre köy muhtarları bir çok kez dilekçelerle ve sözlü olarak başta valilerimiz olmak üzere tarım ve orman bölge müdürlüklerine şikayette bulunduk. Ancak her seferinde bize avlanmanın yasak olduğu belirtilerek, domuzların sayısının artmasının Türkiye'ye turist çekeceği söylendi." diye konuştu.

Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık yerel yönetimlerden bu konunun çözümü için ümidimiz kalmadığından şimdi başka şekilde çareler arayacağız. En azından tarihi dokunun korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dilekçe vererek bu sorunun bir an önce ortadan kaldırılmasını isteyeceğiz. Biz kendi bağ ve bahçemizden geçtik. Ancak bu tarihe yazık oluyor. Bari ona sahip çıkılsın."

Daha önce çevre köy muhtarlarıyla birlikte Orman Bakanlığı'na da dilekçeyle şikayetlerini bildirdiklerini hatırlatan Feyzi Kahraman, oradan da bir sonuç alamamış olmalarına rağmen, yapacakları başvuruyla tarihi zenginliğin korunmasına çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious