Koç'tan 367 dercelik dönüş!

Koç'tan 367 dercelik dönüş!.10232
  • Giriş : 11.12.2007 / 18:02:00

Cumhurbaşkanlığı seçimi için 367 oy gerekir diyen Haluk Koç, bugün ne diyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mart ayındaki kurultayda genel başkanlık için Deniz Baykal'la yarışacak olan CHP eski Grup Başkan Vekili Haluk Koç, Meclis'i kilitleyen 367 tezi ile 27 Nisan bildirisi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Koç, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ortaya atılan '367 şartını inandırıcı bulmadığını' söylüyor. Partisinin 27 Nisan bildirisine yönelik tavrını da eleştiren Koç, "O gün 'demokratik ve meşru zeminde anamuhalefet partisi olarak ben siyasi ve hukuksal mücadeleyi yaptım. Bu benim işim kardeşim, bu benim görevim. Başkasının yorum yapması gerekmiyor' şeklinde bir değerlendirme yapıp, tavrımızı ortaya koymamız gerekirdi." diyor.

367'Yİ SAVUNUYORDU

5 yıl boyunca partinin TBMM grup başkan vekilliğini yapan Haluk Koç, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde 367 tezini savunan isimlerin başında geliyordu.

Hatta Meclis'teki ilk tur oylamanın hemen ardından '367 şartı uygulanmadı' iddiasıyla iptal için Anayasa Mahkemesi'nin yolunu tutan da kendisi olmuştu. Haluk Koç, düştüğü bu çelişkiyi şöyle izah ediyor:

"Bireysel olarak aklım yatmasa da, bu bir parti politikası olarak uygulandı. Benim, grup başkan vekili olarak partinin oluşturduğu politikaları Meclis'te uygulama görevim vardı."

O ZAMAN NE DEMİŞTİ

Koç, 367'nin gerekliliğini o günlerde şöyle dile getiriyordu: "Anayasa'nın 102. maddesi çok nettir. Bu maddede karar yetersayısı ve toplantı yetersayısıyla ilgili özel ve istisnai düzenleme getirilmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanı seçimi her aşamada gizli olacaktır ve üçte iki çoğunlukla yani 367 katılımla yapılacaktır. Oturumu yönetecek olan Meclis başkanının bu sayının var olup olmadığını resmen ve mutlaka göz önüne alması gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious