Koç'tan Halkbank'a yalanlama

Koç'tan Halkbank'a yalanlama.10042
  • Giriş : 02.06.2008 / 16:44:00

Sabah ve atv'ye verilen 750 milyon dolarlık kamu kredisiyle ilgili olarak Meclis'te "Koç Holding'e de teminatsız kredi kullandırdık" diyen Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ı Koç Holding sert bir yanıtla yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah ve atv'ye verilen kamu kredisiyle ilgili savunmasında "Koç Holding'e de teminatsız kredi verdik" diyen Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'a Koç Holding'den yalanlama geldi. Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Bulgurlu, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Halk Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın basından takip ettiğimiz kadarıyla başka bir gruba kullandırılan kredi ile ilgili yapmış olduğu konuşmasında Tüpraş’a teminatsız olarak 200 milyon Dolar tutarında kredi kullandırdıklarını beyan etmiştir. Sayın Aydın’ın beyanatlarında bahsi geçen kredi Tüpraş tarafından değil, Koç Topluluğu şirketlerinden Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından Tüpraş özelleştirmesi çerçevesinde, yerli ve yabancı bankalardan oluşan bir konsorsiyumdan temin edilen finansman paketi kapsamında kullanılmıştır. Söz konu kredinin teminatı olarak başta Tüpraş hisseleri bankalara rehnedilmiş olup, kredi çerçevesinde imzalanan sözleşmeler uyarınca birçok teminat ve ödeme mekanizması tesis edilerek kredi konsorsiyum tarafından güvence altına alınmıştır.

Kaldı ki, banka yöneticileri Bankacılık Kanunu uyarınca müşterileri ile yapmış oldukları işlemleri gizli tutma yükümlülüğü altındadır. Sayın Aydın’ın TBMM KİT Komisyonu’nda Topluluğumuz ve Topluluğumuz şirketlerinin banka ile yapmış oldukları iş ve işlemler hakkında bilgi vermesi bu yükümlülüğe aykırılık teşkil etmektedir. Gizlilik yükümlülüğüne aykırı hareketin sonuçları yine Bankacılık Kanunu'nda düzenlenmiştir.

Koç Topluluğu’ndan tamamen bağımsız bir gruba yine Koç Topluluğu’ndan tamamen bağımsız bir işlem ile ilgili olarak verilen bir kredinin hukuki ve mali temellerinin sorgulanmakta olduğu bir platformda, kamuoyuna Tüpraş özelleştirmesi çerçevesinde Topluluğumuza kullandırılan kredi ile kıyaslamalar yapılması ve bu kredinin teminat paketi hakkında gerçek dışı bilgiler verilmesi kamuoyunu yanıltıcı sonuçlar doğurabileceği gibi, Bankacılık Kanunu’nda yer alan adalet, doğruluk ve dürüstlük ilkelerine de aykırıdır.”

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious