Kofi Annan İran'a geldi

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan İran'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün gerçekleştirdiği Suriye ziyaretinde Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan Lübnan'da ateşkesi sağlayan 1701 sayılı BM kararının uygulanması ve Hizbullah'a silah akışının durdurulması konusunda destek sözü alan Annan bugün de İranlı yetkililerle görüşerek Lübnan'daki ateşkes için destek arayacak.
BM Sözcüsü Stephane Durrajic ziyaretle ilgili açıklamasında İran'ın Lübnan halkı üzerinde etkisinin bilindiğini ve bu etkiyi olumlu yönde kullanmak istediklerini belirtmişti.

Durrajic Annan'ın İran ziyaretinde Cumhurbaşkanı Ahmedinejad gibi İranlı üst düzey makamlarla temaslarda ve çeşitli meselelerle ilgili müzakerelerde bulunacağını söyledi.

Annan'ın temaslarında İran'ın nükleer programının da ele alınması bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi'nin haziran ayında aldığı kararla nükleer çalışmalarını askıya alması için İran'a verdiği süre 31 Ağustos'ta dolmuştu. Kararda İran'ın faaliyetlerini askıya almaması halinde yaptırımlarla yüzleşeceği ifade edilmişti. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı(UAEA) da 31 Ağustos'ta yayınladığı raporda İran'ın Güvenlik Konseyi taleplerini yerine getirmediğini belirtmişti. ABD ve Avrupalı müttefiklerinin İran'a yaptırım için gelecek ay bir karar çıkarma çabası içinde olduğu ancak Çin ve Rusya'nın şimdilik yaptırıma gerek olmadığı fikrini savunduğu bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious