Kofi Annan'dan Ortadoğu formülü

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Arap-İsrail sorunun iki-devlet esasına göre çözülmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Annan, BM Güvenlik Konseyi'nde Orta Doğu konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Orta Doğu bölgesinin derin bir kriz içinde olduğunu ve bölgedeki durumun geçmişe oranla daha karışık, daha hassas ve daha tehlikeli bir hale geldiğini belirtti.

Arap-İsrail uyuşmazlığının dünyadaki diğer bölgesel uyuşmazlıklarla karşılaştırıldığında oldukça güçlü simgesel bir önem taşıdığını belirten Annan, uyuşmazlığın bölgeden uzak insanlar için bile duygusal bir yük oluşturduğunu ifade etti.

Annan bölgedeki Arap-İsrail sorunundan başka Lübnan'daki iç huzursuzluğun giderek büyüdüğünü, Irak'ta şiddetin giderek arttığını ve İran'ın nükleer faaliyetlerinin derin endişe doğurduğunu vurguladı. Genel Sekreter Annan, uluslararası toplumun bölgedeki istikrarsızlık ile belirsizliği anlamaya yönelik yeni bir anlayış geliştirmesi gerektiğini ve bölgedeki sorunların çözümünde sorumluluk taşıdığını kaydetti.

Annan, İsrail'in bölgede işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve bunu kendi güvenliği için de yapmasını gerektiğini belirterek, İsrail'in sivillerin çoğunlukta yaşadığı bölgelere yaptığı askeri harekatlardan vazgeçmesini istedi. Filistinlilere ise İsrail'e roket saldırısında bulunma gibi yöntemlere başvurmamalarını öneren Annan, ''İşgale direnme terörizmi haklı kılmaz. Terörü siyasi araç olarak kullanmama konusunda herkes görüş birliğine varmalı'' diye konuştu.

İsrail'in devlet olarak varlığının ve güvenlik endişelerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Annan, mülteci olarak yaşayan Filistinlilerin de yıllardır büyük acılar çektiğini dile getirdi. Annan, İsrail ve Filistin'in iki devlet olarak yan yana, güvenli, uluslararası alanda tanınmış sınırlar içinde yaşaması gerektiğini belirterek bu çözümün iki devlete Kudüs'te kendi başkentlerini kurma ve tüm dinlere mensup insanlara ise kutsal yerleri ziyaret etme fırsatını vereceğini bildirdi.

Annan, bu çözümün Filistinli mültecilerin haklarına saygı göstermesi ve iki-devlet esasına dayanması gereğine işaret etti. Sorunun çözümü konusunda ümitsizliğe düşülmemesini isteyen Annan, her iki tarafta da barışa inanan ve iki devlet olarak yan yana yaşanılmasının önemine inananların olduğunu belirtti. BM Genel Sekreteri Annan, bu kapsamda BM'nin 1515 sayılı kararı doğrultusunda ortaya konan Yol Haritasının referans noktası olmaya devam ettiğini kaydederek, Orta Doğu Dörtlüsünü (BM, AB, Rusya, ABD) yeniden harekete geçmeye çağırdı.

Annan, Orta Doğu Dörtlüsünün yeni fikirlere ve girişimlere açık olması gerektiğini de belirtti. Annan, Arap-İsrail uyuşmazlığının iki-devlet esasına göre çözülmemesi durumunda bölgedeki diğer sorunların çözümünün daha zor hale geleceğini ve dünyadaki aşırılığın daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious