Kök hücre, ilaç olarak satılacak

Kök hücre, ilaç olarak satılacak.17045
  • Giriş : 08.03.2009 / 16:14:00

Devam eden deneysel çalışmalar sonucu, gelecek 5 yıl içinde kök hücrenin eczanelerde ilaç olarak satılabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Zafer Gülbaş, kök hücre araştırmalarının bütün dünyada sürdürüldüğünü, kalp hastalıkları ve bağırsak iltihabı hastalıkları alanında sonuçların bir yıl içinde öğrenileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Kök hücre alanındaki gelişmelerin heyecan verici olduğunu ifade eden Gülbaş, araştırmalar ve deneysel çalışmaların olumlu çıkması halinde kök hücrelerin ilaç haline geleceğini ve o zaman herkesin kök hücre tedavisinden yararlanacağını kaydetti.

Gelecek 5 yıl içinde bu konuda dünyada yapılan araştırmaların sonuçlarının öğrenilebileceğini anlatan Gülbaş, şu bilgeleri verdi:

''Kök hücre araştırmaları bütün dünyada çok büyük oranda yapılmaktadır. Bu çalışmalar faz 1, faz 2 ve faz 3 olarak 3 ayrı aşamadan geçmektedir. Özellikle ABD bu konuda çok büyük bir yatırım yapmıştır. Şu anda ABD'de kalp hastalıkları ve bağırsak iltihabı hastalıkları ile ilgili çalışmalar faz 3 aşamasına gelmiştir. Bu çalışmaların sonucu alındığı zaman, artık hücre tedavisi bir ilaç haline gelmiş olacaktır. Dolayısıyla önümüzdeki 5 yıl içinde net olarak bu çalışmaların neticesini öğreneceğiz. Kalp hastalıkları ve bağırsak iltihabı hastalıkları alanında da sonuçları önümüzdeki bir yıl içinde öğreneceğiz. Neticede hücre tedavisi çalışmaları ilaç aşamasına gelmiştir. Eczaneler, önümüzdeki 5 yıl içinde derin dondurucularda kök hücreyi ilaç olarak satacak.''

Bu gelişmeler çok heyecan verici olmasına karşın, tedavilerin etkinliğinin neticesinin beklenmesi gerektiğini vurgulayan Gülbaş, yoğun çalışmaların hemen bir hastalığın tedavisi anlamında değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Deneme tedavisi şeklinde olan bu tedavi yöntemlerinin neticesinin bekleneceğini, araştırmalar ve deneysel çalışmalar olumlu çıktığı takdirde de herkesin bu tedavilerden yararlanır hale geleceğini bildiren Gülbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Bize de gerekli desteğini veriyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde sağlık alanında Türkiye'de kök hücre ile birlikte bir çok şey değişecek. Biz hematologlar 30 yıldır bu kök hücre ile uğraşıyoruz. Bu tedavinin 20 yıldır aktif olarak içindeyiz. Dolayısıyla büyük bir tecrübeye sahibiyiz. Kök hücrenin hematolojik hastalıklardaki başarısını biliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*