Kök hücreden kalp üretildi

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

İsrailli bilim adamları, kök hücrelerden gerçek bir kalbin tüm özelliklerini taşıyan minyatür bir kalp üretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, gelecekte bu buluş sayesinde, kalp nakli için hastaya uygun organ bağışı beklenmesine gerek kalmayacağını belirtti

Kan damarlarına sahip ve gerçek bir kalp gibi atabilen minyatür kalp dokusunun üretilmesinin, gelecekte, kalp krizi geçiren ve kalbi zarar gören binlerce hastanın tedavisinde kullanılabileceği ileri sürüldü. İsrail Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarınca gerçekleştirilen ve dünyada birçok otoritenin kalp hastalıklarının tedavisi için "büyük bir atılım" olarak tanımladığı araştırmada, biyoteliyal ve fibroblast kalp hücreleri, bakterilerin gelişimini engelleyen özel bir sünger üzerine yerleştirildi.

Bu hücrelerin birkaç haftada büyüyerek küçük bir kalp dokusu oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, elde edilen dokunun, kalbin yaşayabilmesi için gerekli tüm kan damarlarına sahip olduğunu kaydetti. Bu dokunun kalbe enjekte edilmesiyle de, kalp krizi sonucu kalbi hasar gören hastaların tedavi edilebileceğini belirten uzmanlar, ileride daha büyük kalp dokusu geliştirilebilmesi durumunda kalp nakli için hastaya uygun organ bağışı beklenmesine gerek kalmayacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious