Kök hücreyle kalbi onardılar

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Yetişkinlerden alınan kök hücrelerle kalbin onarımı konusunda ümit verici iki yöntem denendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin New Orleans kentinde toplanan Amerikan Kardiyoloji Kongresi'ne sunulan bildirilere göre, miyokard enfarktüsü sonucu hasar gören kalp kaslarının tedavisi için denenen yöntemler ümit var sonuçlar sağladı.

Deneylerden birinde, ilikten alınan kök hücreler kullanıldı. Miami üniversitesinden Joshua Hare başkanlığındaki ekip, yetişkinlerden alınan ilik kök hücrelerini kalpte ilk kez kullandı. Bu hücrelerin birçok avantaj sağladığını belirten doktor Hare, hücrelerin genetik bakımdan farklı vericilerden alınabildiğini ve hücrelerin, yaralanan bölgede toplanmaya eğilimli olduğunu anlattı.

Klinik deneyi, kalp krizi geçirdikten sonraki ilk 10 gün içinde 53 hasta arasında yapıldı. Damar yoluyla zerk edilen değişik dozlardaki kök hücreler, kardiyo-vasküler sistem ve akciğerlerin çalışmasını 6 ay sonunda bariz şekilde iyileştirdi.İkinci tedavi yöntemi, California üniversitesinden Dr. Nebil Dib tarafından denendi.

Dr. Dib, hastanın değişik kaslarından aldığı kök hücrelerden yararlandı. Doktor, bu hücreleri, zarar gören kalbin iç duvarlarına kateter yardımıyla yerleştirdi.

Yöntem, kalbi enfarktüs yüzünden çok zayıflamış ve durumları gittikçe kötüleşen 23 hastada denendi. Aradan 6 ay geçtikten sonra 11 hasta, kayda değer iyileşme gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious