Kokaincilerin çoğu Avrupa’da

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

BM Uyuşturucu ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Komitesi (UNODC) dünyada kokain kullananların dörde birinin Avrupa’da olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Komite, pekçok çalışan ve eğitimli kişinin kokain kullandığını ancak bunu itiraf etmediğini kaydetti. Bunun yanı sıra, komite basın organlarının yayınları ile madde kullanımı teşvik ettiğini kaydetti. Komitenin raporunda dünya genelinde uyuşturucu kullananların yüzde 40’nin da ABD’de yer aldığını bildirdi. Komite, Avrupa’da kokain kullananların iyi gelir sahibi kişiler olduğuna dikkat çekti.

UNODC Genel Başkanı Antonio Maria Costa, gelişmekte olan ülkelere uyuşturucu ile savaşta gelişmiş ülkelerin yasa konusunda ya da kokain eken çiftçilere yasal maddeler yetiştirmesi için para yardımında bulunabileceğini vurguladı. Raporun sunumunda konuşan Costa, "Avrupa hükümetlerinin bu artışa gözlerini kapamamasını istiyorum. Pekçok profesyonel kişi ve eğitimli Avrupalı reddetselerde kokain bağımlısı. Ünlü kişilerinde madde bağımlılığı basın tarafından eleştirilmemesi gençlerin kafasını karıştırıyor." dedi.

UNODC Genel Başkanı Costa, hint kenevirinin kullanılmasının artışına da dikkat çekti. Bu maddenin daha fazla "hafif uyuşturucu" olarak nitelendirilemeyeceğine belirten Costa, "Hint kenevirinin, kokain ya da eroinden bir farkı yok." dedi.

Afganistan’daki uyuştucu üretimi bu yıl artabilir

BM Uyuşturucu ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Komitesi, Afganistan’daki uyuşturucu üretiminin bu yıl artabileceği uyarısında bulundu. Komite, Afganistan’daki hukuksuzluk nedeniyle uyuşturucu ile mücadelenin yetersiz kaldığını belirtti. Komite, Taliban’ın 2001’de devrilmesinin ardından ilk defa geçen sene uyuşturucu üretiminin azaldığını kaydetti.

UNODC Genel Başkanı Costa, ele geçirilen kokain miktarında rekor artış olmasının sevindirici bir haber olduğunu söyledi. Costa, "Uyuşturucunun kontrol edilmesi için yapılan çalışmalar sonuç veriyor. Ayrıca, uyuşturucu problemi kontrol edilmeye başlandı. Son yıllarda yasadışı uyuşturucu kaçakçılığına karşı yapılan çalışmalarla bu problem azaldı. Kontrol edilmezse küresel bir felaket olabilirdi." dedi. Ancak Costa hükümetleri uyarmayı da ihmal etmedi. Costa, "Tutarlı uzun vadeli bir strateji arz-talep trafiğini engelleyebilir. Uzun vadeli bir plan çıkmaması birkaç hükümetin bu sorunu ciddiye almaması sonucu olmayabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious