Köksal Toptan basını uyardı

Köksal Toptan basını uyardı.9773
  • Giriş : 14.04.2008 / 16:04:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Başkanlık Divanı ve yönetmelik dışında, 'kontör ücreti' adı altında, tarafımızdan hiç kimseye ödeme yapılmadı'' dedi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toptan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, milletvekillerinin telefon görüşmeleri ve sağlık hizmetlerinden yararlanmasına yönelik basında çıkan haberleri değerlendirdi.

TBMM Başkanlık Divanı kararıyla, TBMM bütçesinden ödenen ücretlerin, şehir içi ve şehirler arası görüşmeler, fonotel ile cep telefonları olduğunu kaydeden Toptan, ''Bunun dışında Başkanlık Divanı ve yönetmelik dışında, 'kontör ücreti' adı altında, tarafımızdan hiç kimseye, hiçbir zaman bir ödeme yapılmış değildir'' diye konuştu.

Köksal Toptan, bu konudaki limitin, milletvekillerinin 2 aylık maaş tutarı olduğunu ifade ederek, yönetmelikte de 2 aylık maaş tutarına nelerin girdiğinin açıkça yer aldığını belirtti.

TBMM Başkanı Toptan, basın mensuplarından, bu konularda yapılan yayınlarda, daha dikkatli olunmasını istedi.

-''TBMM'NİN YARA ALMASI''-

Aynı konunun, tedavi giderlerinde, milletvekilleri ile gazileri benzeştiren yayınlarda da görüldüğünü dile getiren Toptan, milletvekillerinin de her vatandaş gibi, ilaç ücretlerinin yüzde 20'sini ödediğini ve ödemeye de devam edeceğini bildirdi.

Milletvekillerinin, diğer vatandaşlar gibi, gözlük ve işitme cihazıyla ilgili de bir ayrıcalığı olmadan ödemelerini yaptığına işaret eden TBMM Başkanı Toptan, şöyle konuştu:

''Aynı şekilde, her vatandaşımız gibi A tipi hastanelerde fark ücretlerini ödemektedir ve yasa çıktıktan sonra da ödemeye devam edecektir. A tipi hastaneler dışında kalan hastanelerde, TBMM'nin ödediği; Türk Tabipleri Birliği tarafından tespit edilip, ilan edilen tarifeye göre yapılan ödemelerdir. Bu yeni bir düzenleme değildir. 1990'da çıkarılan 3761 sayılı yasaya göre yapılan bir düzenlemedir.

Sanki yeniden, eski ve yeni milletvekilleri için bir hak ihdas ediliyor, sanki gazilerle aynı haklara sahip kılınıyor gibi bir yayın yapılması...TBMM'nin saygınlığını zedeleyecek bir takım yayınların yapılmamasında hepimizin, herkesin faydası vardır. TBMM, sistemin en yükseğinde olan bir organ. TBMM'nin yara alması, TBMM'nin şu veya bu nedenle üzerinde şüphe uyandıracak bir kurum olarak, kamuoyuna yansıtılması, hepimizin yürekten inandığı demokrasimize de yara verir.''

"ÇİN İLE TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANMAKTAYIM''

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Çin'in, Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini desteklediğini ve Kıbrıs konusunda Türkiye ile benzer görüşleri paylaştığını söyledi.

Toptan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, geçen haftaki Çin gezisi ile bu hafta yapacağı Slovenya ve Almanya ziyaretleri hakkında bilgi verdi.

Köksal Toptan, 5-11 Nisan tarihleri arasında, tarih boyunca evrensel uygarlığın gelişimini etkileyen belli başlı merkezlerden biri olan Çin'i, Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanının resmi davetlisi olarak ziyaret ettiğini anımsattı.

Çin'de çok yararlı görüşmeler yaptığını belirten Toptan, Şanghay'da bulunan Türk işadamları ve temsilcileriyle bir araya geldiğini bildirdi. Köksal Toptan, Şanghay'daki uluslararası mermer fuarını da ziyaret ederek, oradaki Türk girişimcilerle görüşme ve sorunlarını dinleme imkanı bulduğunu söyledi.

Toptan, muhatapları ile yaptığı tüm görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade ederek, iki ülke arasında olumlu seyreden ilişkilerin her alanda gelişerek derinleşmesini ve bugünden daha iyi bir düzeye taşınmasını, iki tarafın da arzu ettiğini söyledi.

-''İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ TÜRKİYE'NİN ALEYHİNE''-

''Köklü, tarihi, büyük medeniyeti ve insan kaynağıyla, içinde bulunduğumuz 21. Yüzyılın önemli küresel aktörlerinden biri olan Çin ile ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi gerektiğine inanmaktayım'' diyen Toptan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin Türkiye'nin aleyhine olduğunu vurguladı. Toptan, yaptıkları görüşmelerde bu durumun giderilmesi konusunu da gündeme getirdiklerini bildirdi.

Köksal Toptan, Şanghay'daki mermer fuarına katılanların yarısına yakınının Türk girişimci olmasının kendilerini heyecanlandırdığını ve geleceğe duydukları inancı artırdığını söyledi.

Bu ziyarette, parlamentolararası ilişkilerin de güçlendirilmesi kararı aldıklarını belirten Toptan, temaslarda, Çin ve Türkiye'nin, bölgesel ve uluslararası sorunlar konusunda benzer görüşlere sahip olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

Toptan, ''Çin'in, Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini desteklediğini ve Kıbrıs konusunda bizimle benzer görüşler paylaştıklarını teyit etme imkanı da bulmaktan mutlu olduk'' dedi.

Tüm insanlığı etkileyen teröre karşı ortak mücadele verilmesi konusunda da görüş birliğine vardıklarını belirten Toptan, Çin ziyaretinin, iki ülke arasında var olan ilişkilere çok olumlu katkılar yapacağına olan inancın bir kez daha pekiştiğini ifade etti.

Toptan, bu ziyarette kendisine TBMM Başkanvekilleri Nevzat Pakdil ve Meral Akşener, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri Fatma Salman Kotan, Yaşar Tüzün ve Orhan Erdem'in eşlik ettiğini kaydetti.

-SLOVENYA VE ALMANYA ZİYARETLERİ-

TBMM Başkanı Köksal Toptan, bugün de Slovenya ve Almanya'yı kapsayan 3 günlük resmi ziyarete başlayacağını söyledi.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Slovenya Ulusal Meclis Başkanının resmi davetlisi olarak bu ülkeye gideceğini belirten Toptan, Slovenya Cumhurbaşkanının aralarında bulunduğu bazı kişilerle görüşmeler yapacağını bildirdi.

Toptan, Slovenya'daki temasların ardından, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalye Eyaletine geçeceğini belirtti. Burada, geleneksel hale gelen Türk gecesine katılacağını dile getiren Toptan, Bu ziyaretlerde kendisine, AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir, AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş'in eşlik edeceğini söyledi.

Bu ziyaretlerin, Türkiye için önem taşıyan bu ülkelerle var olan ilişkileri pekiştireceğini belirten Toptan, ''AB hedefimiz için sürdürülen çalışmalar hakkında muhataplarımızı bir kez daha aydınlatma imkanı bulacağız'' dedi.

Köksal Toptan, yıllardır Almanya ile Türkiye arasında dostluk köprüleri kuran Türk vatandaşlarının sorunlarını da bu ziyarette dinleme imkanı bulacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious