Köksal Toptan: "Çözümün adresi TBMM'dir"

Köksal Toptan:
  • Giriş : 23.04.2008 / 16:43:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 16:57:58

TBMM Genel Kurulu'da konuşan Toptan, "Herkesin tartışmasından ve fikirlerini açıklamasından sonra sorunlarımızın çözüm adresi TBMM'dir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu'da bir açış konuşması yapan Köksal Toptan, "Bağımsızlığımızın sembolü olan Yüce Meclisimizin açıldığı, milletimizin makus talihinin yenildiği 23 Nisan 1920 tarihi, bizim için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Büyük Önder Atatürk'ün 'en büyük eserim' diye övdüğü Meclisimizin açıldığı bu anlamlı gün, tarih sahnesinden silinmek, esarete mahkum edilmek istenen milletimizin, dayatılmak istenen şartlara isyanı ve yeniden ayağa kalkmasının miladı olmuştur" şeklinde konuştu.

TBMM'nin, dünyada ilk ve tek kurtarıcı ve kurucu parlamento niteliğine sahip Meclis olduğunu dile getiren Toptan, "Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün ifadesi olan Meclisimizin çabalarıyla ülkemiz, geride bıraktığımız 88 yılda büyük mesafeler almıştır. Türkiye, yokluklar içerisinde var olma mücadelesi veren bir ülkeden, bugün dünyanın öncü ve önder ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bu noktaya gelmesinde hiç kuşkusuz, başkanı olmaktan onur duyduğum Meclisimizin payı çok büyüktür" dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin yakaladığı istikrar ve güven ortamından rahatsız olanların, terör yolu ile toplumsal huzuru ve barışı bozmaya çalıştığını belirterek, "Ülkemizin bağımsızlığını ve bütünlüğümüzü korumaya kararlı devletimiz, milletimizle birlikte demokrasi ve özgürlüklerden ödün vermeden teröre karşı mücadelesini en etkili şekilde sürdürmektedir. Meclisimizin terörle mücadele konusunda her türlü desteği vermekte olduğunun bilinmesini istiyorum. Bu uğurda aziz canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi de bu anlamlı günde rahmet ve şükranla anıyorum" diye konuştu.

23. Dönem Meclisi'nin, iktidarıyla, muhalefetiyle, millet tarafından takdirle ve minnetle anılacağını vurgulayan Toptan, Meclis'te, dördü grubunu kurmuş, yedi ayrı siyasi partinin temsil edildiğini söyledi. Bu kadar yüksek temsil oranıyla ve bu kadar çeşitli yapısıyla TBMM'nin çözemeyeceği sorunun bulunmadğını dile getiren Toptan, şöyle konuştu:

"Ortak akılla, daha özgür, daha demokratik, daha güçlü, daha zengin bir Türkiye'yi inşa etmek hepimizin hedefi ve görevidir. Güçlü bir parlamento hiç kuşkusuz sağlam ve sağlıklı bir demokrasi demektir. Tartışmalar demokrasinin güzelliğidir. Bu nedenle tartışmaları demokrasinin sağlıklı gelişmesi için doğal karşılıyorum. Çünkü demokrasinin temelinde özgür düşünce ve tartışma zemini yatmaktadır. Her kesimin, her bireyin fikirlerini, düşüncelerini ve eleştirilerini hiçbir tereddüde düşmeden açıklamasını önemsiyor ve yürekten destekliyorum.

Demokrasi içinde ortaya çıkan sorunları, yine demokrasinin gösterdiği yoldan giderek aşacağız. Herkesin tartışmasından ve fikirlerini açıklamasından sonra sorunlarımızın çözüm adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Burası halkın temsil edildiği en yüce yerdir. Nitekim Büyük Önder bu hususu; "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir' veciz sözleriyle dile getirmiştir. Milli iradenin tecelli ettiği Yüce Meclisimizi yıpratacak, gölge düşürecek davranışlardan herkes özenle kaçınmalıdır.

Yoğun bir tempoda görev yapan siz değerli milletvekillimizin de bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum. Biz milli egemenlik hakkını kullanmak ve özgür bir Meclis'e sahip olmak için çok büyük mücadeleler vermiş bir milletiz. Yıkılan bir imparatorluğun küllerinden genç cumhuriyetimizi kuran parlamentomuz, ülkemizin ihtiyaç duyduğu her kararı almaktadır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious