Köksal Toptan: "Laiklik tehlikede değil"

Köksal Toptan:
  • Giriş : 15.02.2008 / 15:01:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'de kendine özgü bir laiklik anlayışı ve uygulaması bulunduğunu belirterek, bunun tehlikeye düşmesinin de söz konusu olamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan,"Herkes emin olmalıdır ki Cumhuriyet'in kazanımlarından ve niteliklerinden hiç kimse ödün vermez, veremez" dedi.

Tekirdağ İlköğretim Okulu ve İş Okulu açılışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Toptan, bir gazetecinin "Üniversite gençlerinin sokaklarda bölünmeye başladığı" şeklinde değerlendirmeler olduğuna ilişkin sorusunu yanıtladı.

TBMM Başkanı, gençlerin bölünmeyeceğini, gençlerin geçmişte olduğu gibi kendi aralarındaki sorunları kendilerinin çok iyi çözeceklerini belirtti.

Köksal Toptan, "Onun için endişe etmeye gerek yok. Gençlerimiz sağduyuludur. Birbirlerini severler. Gençlerimiz arasında sorun çıkmaz" diye konuştu.

TBMM Başkanı Toptan, laiklikle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de "Laiklikle ilgili benim değerlendirmem şu: Biz, kendimize özgü bir laiklik anlayışını asırlardan beri uygulaya geliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu, baktığınız zaman Yavuz'la birlikte dini devlet görüntüsü veriyor. Ama Osmanlı İmparatorluğu uygulamasına baktığımız zaman bir dini devlet uygulamasına kesinlikle benzemeyen örnekler var" şeklinde konuştu.

Cumhuriyetle birlikte laikliğin 1937'den itibaren bir anayasa hükmü haline geldiğini ve yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Toptan, "Bu nedenle bu bizim için bir yaşam biçimi haline gelen, bize özgü bir laiklik anlayışı ve uygulamasının bana göre bir tehlikeye düşmesi söz konusu olamaz. İnsanımıza 'laiklik anlayışından vazgeç' deseniz de onu vazgeçiremezsiniz. Başka bir yönetim biçimi empoze etmeye kalksanız onu kabul ettiremezsiniz" ifadesini kullandı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious