Köksal Toptan'ın görev süresi şimdiden kriz yarattı

Köksal Toptan'ın görev süresi şimdiden kriz yarattı .8211
  • Giriş : 11.08.2007 / 15:12:00

450 oy rekoruyla Meclis Başkanı seçilen Toptan'ın görev süresi şimdiden olay oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı çevreler Toptan’ın görev süresinin 2 yıl olduğunu iddia ederken, bazı çevreler de bu sürenin 14 ay olacağını belirttiler.

Toptan’ın görev süresinin 14 ay olduğunu iddia edenler, ilk kez yaz döneminde seçime gidildiğini ve 1 Ekim öncesinde Meclis açılarak yeni yasama dönemi gibi çalışma yapıldığına dikkat çekerek “1 Ekim’e kadar olan süre de yasama dönemi sayılacak. Bu nedenle ikinci yasama döneminin sonunda Toptan’ın görev süresi dolmuş olacak" yorumunu yaptılar.

Bu yorumu destekleyenler eski Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut’u örnek gösterdiler. 1999 yılının Nisan ayında seçimlere gidildiği için Yıldırım Akbulut’un 20 Mayıs 1999’da seçildiğini ve görev süresinin 17 ay olduğunu hatırlatarak, “10 Nisan 2000’de yeniden başkan ve divan seçimleri yapılmıştı." değerlendirmesini yaptılar.

Diğer görüşe göre ilk yasama yılı henüz başlamadı. Toptan’ın iki yıl görev yapması gerektiğini savunanlar 1. yasama yılının 1 Ekim tarihinde başlayacağını belirttiler. Eğer bu yıl 3 Kasım tarihinde seçimler yapılmış olsaydı yasama yılı 6 yıla sarkmış olacaktı.

TBMM eski Başkanı Arınç da, 6. yılına giren ilk Meclis Başkanı olarak tarihe geçecekti. Bu konudaki bilinmezlik ve tartışma sürerken bununla ilgili 2. yasama döneminde Danışma Kurulu’nun bir karar alabileceği de belirtiliyor.

Adalet eski Bakanı Cemil Çiçek, Toptan’ın 14 aylığına seçildiğini, çünkü Meclis’in 1 Ekim’den önce çalışmaya başladığını ve Toptan seçilir seçilmez yasama yılının başlayacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious