Köktaş: Enerjide uygun bir yatırım iklimi var

Köktaş: Enerjide uygun bir yatırım iklimi var.11578
  • Giriş : 30.03.2008 / 23:44:00

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, sektördeki tereddütleri gidermek için daha fazla sorumluluk alacaklarını belirterek, “Özel sektör yatırımlarının hızlanmasını sağlayacağız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

‘Türkiye’de enerji sektörü açısından uygun bir yatırım ikliminin olmadığı’ yönündeki tespitlere katılmadığını ifade eden Köktaş, “Elektrik talebi her yıl yüzde 8-9 oranında büyüyor. Dünyanın en modern yabancı sermaye kanunlarından birine sahibiz. Daha rekabetçi ve serbest bir piyasa oluşturulması konusunda bir siyasi irade ve işleyen piyasa kanunları var” diye konuştu.

Nasıl bir piyasa olacak?
Yatırım yapmak isteyen şirketlerin yöneticilerinin devletin elektrik piyasasındaki rolüyle ilgili, fiyatlandırmanın ne olacağı gibi konularda bazı tereddütler taşıdığını kaydeden Köktaş, şöyle konuştu:
“Her şirket, üstelik milyarlarca dolarlarla ifade edilen uzun vadeli yatırımları yapacaksa bunun geri dönüşünü nasıl alacağını ve15-20 yıl boyunca nasıl bir piyasada bulunacağını net olarak bilmek ister. Belirsizlikler olunca yatırımlarda bir duraklama olur. Elektrik enerjisi sektörünün her yıl 3 bin megavatlık(MW) ilave kurulu güce ihtiyacı varken, geçtiğimiz 4 yılın ortalamasında yılda 640 MW’lik özel sektör yatırımının devreye girmesi bunun bir göstergesi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious