Kokusu çıkmadı, kitabı çıktı

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Anavatanı Hindistan olan sarımsağın sonunda kitabı da çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim adamları tarafından hazırlanan ve okuyucunun beğenisine sunulan Sarımsak Kitabı ile, sarımsağın tarihi, kültürü ve insan sağlığına katkıları gibi merak edilen bir çok konuya cevap bulunabilecek. Ege Üniversitesi Dekan Yardımcısı Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Semih Ötleş ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Namık Menteş Gastroenteroloji Kliniği'nden Dr. Eren Akçiçek tarafından kaleme alınan kitap, İzmir Güven Kitabevi tarafından 3 bin adet olarak basıldı. Satıştan elde edilecek gelirin tamamı Ege Tıbbiyeliler Sosyal Destek ve Yardım Derneği'ne bağışlanacak. Kitabın Taşköprü Belediyesine maliyeti 10 bin YTL oldu.

Uzmanlar, insanları hayatının tehdit eden bakteri, virüs, kanser ile mücadelede gibi bir çok hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanıldığı için mutfağından eksik etmediği mucize bitki sarımsağın Türkiye'de ilk kitabın basımı gerçekleştirildi. Sarımsağın bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkaran "Sarımsak Kitabı" 223 sayfa olarak tasarlanmış. Kitabın 1. bölümünde sarımsak tarihi ve kültürü, 2. bölümde sarımsağın botanik özelliği ve ziraatı. 3. bölümde sarımsağın gıda olarak kullanımı ve Türk mutfağındaki yeri, 4. bölümde ise sarımsağın tıbbi özelliklerine yer verilmiş.

Dr. Eren Akçiçek, Romalıların sarımsağı "Kötü Kokulu Gül" olarak adlandırmalarına rağmen aynı ülke insanlarının savaşa çıkmadan önce askerlerine bol bol sarımsak yedirdiklerine yer vermiş. Orta Çağ'da sefere çıkan denizcilerin de pusulalarından sonra yanlarına mutlaka sarımsak aldıklarını belirten Dr Akçiçek, şu bilgileri aktardı: "Orta Çağ'da hekimler bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yüzlerine taktıkları maskeleri sarımsak usaresi ile ıslatırlardı. Dünya savaşları esnasında İngiliz, Alman ve Rus askerler savaş alanında oluşan enfeksiyonlardan korunmak için sarımsak kullanarak mücadele etmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı'nda ise yaralı askerlerin yaralarının enfeksiyon kapmalarını önlemek için sarımsağın ezilerek yaraların üzerine konulmuş, Rus askerlerine sarımsak verilmiştir. Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan sarımsak; göz, kulak ağrısına, ateş düşürücü, sıtma, böcek sokması, yaralarda, tansiyon yüksekliğinde, damar sertliğinde, sinir hastalığında, solunum sistemi hastalıklarında, verem, zehirlenme, mide hastalıkları, bağırsak, parazitler, basur, sarılık, idrar yolu gibi bir çok hastalılarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Fatih Sultan Mehmed Han Hazreteleri de şahsına ait yoğurt ve yumurtalı lapayı sarımsaklı yemeği tercih ederlermiş."

Profesyonel manada ilk sarımsak festivalinin ABD'de 1979 yılında bir restoranda gerçekleştirildiğini ve halen bu festivallerin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ötleş; "ABD'deki son festivale 150 bin kişi katıldı, ardından Kanada ve Fransa da bu kervana katıldı. Avrupa'da ise sadece Romanya'da organize edilen sarımsak festivaline yaklaşık 120 bin kişi katılmıştır. Ülkemizde ise sadece 2005 yılında Taşköprü'de 19. kez gerçekleştirildi."

Taşköprü Belediye Başkanı Hasan Altan, dünyanın en kaliteli sarımsağını farklı toprak yapısı nedeniyle Taşköprülü çiftçiler tarafından yetiştirildiğini, yıllık yaklaşık 16 bin ton üretim ile Türkiye'nin sarımsak ihtiyacının yüzde 14'ünü karşılayarak ülke sıralamasında birinci sırada olduğunu söyledi. Başkan Altan; "İnsanımızla etle tırnak gibi bütünleşen sarımsak, şu anda ilçemizde en fazla istihdam sağlayan üründür. Türkiye'de ilk defa uzmanlar tarafından yazılan "Sarımsağın kitabı" sporsorluğumuzda hazırlanmıştır. Hedef, Kitap ile sarımsak tüketimini tabana yayıp iç ve dış piyasalar da pazar payımızı artırmaktır. Sarımsak bizim ekonomik barometremizdir. İyi fiyattan alıcı bulunduğunda Taşköprü de herkesin yüzü gülüyor, ama maliyetinin altında alıcı olduğunda ise ilçede maalesef herkesin morali bozuluyor, akabinde sıkıntılar başlıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious