Kolalarda rezalet

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Coca Cola ve Pepsi ürünlerinde tam bir rezalet

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni Delhi merkezli çevreci örgütler Hindistan’da tüketilen Coca-Cola ve Pepsi içeceklerinde bulunan böcek ilaçları sınıfına giren kimyasalların miktarının uluslararası normların çok üstünde olduğunu iddia etti.

Bilim ve Çevre Merkezi’nin müdürü Sunita Narain yaptığı açıklamada Hindistan’da üretilen ve Hint halkının tüketimine sunulan Coca Cola ve Pepsi içeceklerinde tarım ve böcek ilacı olarak kullanılan pestisid miktarının izin verilen normun 24 kat üstünde olduğunu söyledi.

Hindistan’ın 12 eyaletinden toplanan Coca Cola ve Pepsi örneklerinin analiz sonuçlarında içeceklerde bulunan pestisid miktarının izin verilen normdan 24 kat fazla olduğu, bazı örneklerde ise bu miktarın 200 kata kadar çıktığı bildirildi.

Daha önce, 2003 yılında yapılan araştırmalarda Coca Cola ve Pepsi içeceklerinde normalin üstünde pestisid bulunduğu tespit edilmişti. 2003 yılı araştırmalarında bu miktar normun 34 kat üstünde olarak belirlenmişti.

Bugün parlamentoda da gündeme gelen içeceklerdeki pestisid miktarına karşı Hint meclisi ayaklandı. Sağlık bakanı Ambumani Ramadoss’a ağır eleştirilerde bulunan ve hükümeti batının dev şirketleri ile ortaklık yapmakla suçlayan muhalefet, hükümeti batı içeceklerini yasaklamaya çağırdı.

Hindistan Sağlık Bakanlığı ve hükümet adına konuşan Bakan Ramadoss, konunun üzerine gidildiğini ve uzmanların araştırma yaptıklarını bildirirken, Coca-Cola ve Pepsi şirketlerinin de üye olduğu Hindistan Alkolsüz İçecekler Birliği bu içeceklerin sağlık için bir zararının olmadığını söyledi.

Kola ve Pepsi içeceklerinde zararlı tarım ilaçlarının bulundurması uzun zamandır tartışılmaya devam ediyor. Güney Hindistan ise, çiftçiler Coca Cola ve Pepsi içeceklerini bizzat tarım ilacı olarak kullanıyor ve böceklere karşın etkili sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious