'Kolay kolay etkilenmeyiz'

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Şener, kurulan ekonomik düzen sayesinde Türk ekonomisinin dalgalanmaları her zaman aşabilecek durumda olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatilini geçirmek üzere Abant'a gelen Şener, uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların Türkiye ekonomisine yansımalarını değerlendirdi. Dünya piyasalarındaki dalgalanmaların sadece Türkiye'yi etkilemediğine dikkat çeken Şener, "Türkiye'nin etkilenme durumunu diğer ülkelerle birlikte değerlendirecek olursak, özellikle döviz piyasalarında artışlar daha yüksek olmuştur. Ancak dünyanın her tarafında gerek borsa, gerek faizler, gerekse döviz bu hareketlilikten etkilenmiştir. Hatta Türkiye'dekinden daha fazla etkilenen ülke borsaları da vardır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yabancı yatırımcıların oranının yüksek olması ve ayrıca Türkiye'deki ekonomik bazı verilerin durumu nedeniyle yabancıların ülkemize ilgisi nedeniyle borsadaki hareketlilik doğurdan doğruya dövize baskı yapmaktadır. Bunun neticesinde dövizde yükselme ortaya çıkmaktadır" dedi.

Yabancı yatırım miktarının 2005 yılında 9.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğine değinen Bakan Şener, 2006 yılında 14 ile 24 milyar dolar arası bir rakam beklediklerini vurguladı. Şener, şunları söyledi:

"Cari açık düzeyine yakın bir doğrudan yabancı yatırımı çekebilecek bir potansiyel ile Türkiye iyi yoldadır. Bu yapı içinde Türk ekonomisi bu tür dalgalanmaları her zaman aşar. Mayıs öncesinde döviz 1.35 YTL idi, şimdi 1.55 YTL civarındadır. 20 kuruşluk artış var demektir. Bu, Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. 4 yıl önce dolar 1.680 TL idi. Yani şimdiki düzeyin daha üzerindeydi. 1.68 dersek, şu anda 1.55'ten bahsediyoruz. Faiz oranları 18 ile 19 olduğunu tartışıyoruz. 4 yıl önce faiz oranları yüzde 64'tü. 35 bin düzeyinde olan borsa 2002 sonlarında 10 bin-13 bin civarındaydı. Neyin ne kadar düştüğü, neyin ne kadar çıktığı, geldiğimiz ve bulunduğumuz noktalar birlikte değerlendirildiğinde daha iyi anlaşılır."

Türkiye'nin; yaptığı reformlar, yapısal düzenlemeler, istikrara dayalı uyguladığı ekonomik programla, bütçe ve mali disipline verdiği önemle iyi yolda olduğunu ifade eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, Avrupa Birliği sürecinde ve IMF ile olan ilişkilerde Türkiye'nin güvenilir, yatırım yapılabilir, üretim yapılabilir bir ülke imajını ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious