Köle çocukları jandarma kurtardı

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

DOĞU ve Güneydoğu illerinden ailelerinden haftalık 40- 50 YTL’ye kiralanıp Adana’ya getirilen pamuk ve narenciye bahçelerinde köle gibi çalıştırılan 58 çocuk, jandarmanın operasyonuyla kurtarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta Van, Siirt, Ağrı, Bingöl Muş olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinden getirilen 10- 18 yaşları arasındaki çocukların narenciye bahçelerinde çalıştığı yönünde yerel bir televizyonda yayınlanan haber üzerine harekete geçen Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi ekipleri, Adana’nın merkez Yüreğir İlçesi’ne bağlı Solaklı Beldesi’nde kepenklerinde ‘kiralık’ yazan, depo olarak kullanılabilecek 2 ayrı yere saat 21.00 sıralarında baskın düzenledi. Savcılık izniyle yapılan baskında her iki depoda, çocuklar balık istifi şeklinde narenciye kasaları üzerine ve yere serilen şiltelerde uyurken bulundu. Yapılan araştırmada çocukların ailelerinden kiralanıp, Adana’ya getirilerek, köle gibi çalıştırıldıkları ortaya çıktı.

Çocukların yemek, banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını aynı depolarda giderdikleri, akşam verilen patates ve bulgur pilavını yedikten sonra yanyana dizilmiş portakal kasalarına ya da yere serilen şiltelerde uyudukları, saat 03.30’da da uykularından kaldırıldıkları anlaşıldı. Kamyon kasalarına bindirilip Adana ve Mersin ile ilçelerindeki bahçe ve tarlalara götürülen işçi çocukların yaklaşık 10 saat çalıştırıldıktan sonra yine barındırıldıkları depoya getirildikleri belirlendi.
Sağlıksız koşullarda yatıp kalkan, akşam tarladan döndükten sonra depodaki tek banyo ve tuvalette ihtiyaçlarını gidermek için sıra beklemek zorunda kalan çocukların, aylardır bu yaşamı sürdürdükleri ortaya çıktı.

İnsanlık dışı uygulamanın mağduru olan çocukların kaldığı, kepengine de ‘Kiralık’ yazılarak kamufle edilen depoların Solaklı Belde Belediye binası karşısında, AKP Belde Teşkilatı binasının da hemen bitişiğinde olması dikkat çekti.
Çocukların son olarak Mersin’in Erdemli İlçesi’nde Ramazan Topal’a ait narenciye bahçesinde ve aynı kişinin Adana’da kiraladığı bir başka narenciye bahçesinde çalıştırıldıkları belirlendi. Jandarma, ailelerinden kiraladığı çocukları ağır koşullarda çalıştıran işçi simsarı bir kişiyi gözaltına alırken, çalıştırıldıkları bahçe sahiplerini de bulmaya çalışıyor. Gece operasyonunda her iki depoda bulunan 58 çocuk koruma altına alındı.

Adana’nın Kozan İlçesi’nde de 2 yıl önce benzer bir ‘köle ticareti’ ortaya çıkarılmıştı.

OKUMAK İSTİYORUZ’

Aylardır bu şekilde çalıştıklarını anlatan çocuklar, operasyonu adım adım takip eden muhabirimizin, “Okumak istiyor musunuz?” sorusuna “Okula gitmek bizim için hayal” yanıtını verdi. 12 yaşındaki bir çocuğun “Babamla geldim. Burada çalışmak çok zor. Bazı çocuklar da dayanamadı gitti. Biz ekmek parası için çalışıyoruz” şeklindeki sözleri yürek burktu. Haftada 40 YTL aldıklarını söyleyen çocuklardan bazıları da bazen keyfi olarak cezalandırıldıklarını haftalıklarının kesildiğini, eksik verildiğini veya hiç verilmediğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious