Kolej öğrencilerinden olay klip!

Kolej öğrencilerinden olay klip!.13161
  • Giriş : 16.09.2007 / 09:48:00

İstanbul'daki bir özel üniversite öğrencileri, Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün S, azmettirici iddiasıyla yargılanan Yasin Hayal, Hrant Dink ve Dink'in bir arkadaşı rolleriyle, cinayeti öven bir film çekerek YouTube'a koydular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Hrant Dink suikasti kısa filmi-Kurşun Kalem” başlığıyla YouTube'de yayınlanan klip tabanca mermileri ve yanındaki kan figürüyle başlıyor. Filmde, beyaz bereli katil zanlısı Ogün S, önceden yeri kontrol eden Yasin Hayal ile işaretleşerek Dink'in oturduğu kafeden çıkışını bekliyor.

ÖĞRENCİLER HAKKINDA YASAL TAKİP

Kafede Dink'in arkadaşı rolündeki öğrenci, “Eninde sonunda Batı Ermenistan'ı da bizim topraklarımıza katıp büyük Ermenistan'ı kuracağız” diyor. Dink rolündeki öğrenci de “İnşallah... Türkten boşalacak o zehirli kanın yerini alacak olan temiz kan Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil kanda mevcut olacaktır” diye bir cümle kuruyor.

Böylece 'öldürülmek için haklı gerekçe' veren Dink, hemen ardından çantasını alıp sokağa çıkıyor ve beyaz bereli öğrenci tarafından vurularak öldürülüyor.

Öğrencilerin öğrenim gördüğü özel üniversitenin yöneticileri, “Filmi okulun üç öğrencisi kendi kendine çekmiş. Öğrencilerle konuştuk, bir arkadaşlarının YouTube'a koyduğunu söylediler. Okulumuzla hiçbir ilgisi yok. Yani böyle bir ödev verilmemiş, okulun imkanları kullanılmamış. Klibi yapan öğrenciler hakkında yasal takip isteyeceğiz” açıklamasını yaptı.

HRANT DİNK'İN AİLESİ ENDİŞELİ

Hrant Dink'in ailesi adına açıklama yapan avukatları, Dink'in çeşitli ırkçı yapılanmaların ve gladyo örgütlenmesinin hedefi haline getirildiğini, hedef göstermenin halen devam ettiğini söylediler. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Zanlılar işledikler suçun delilleri olan klip ve basına verdikleri demeçlerle göğüslerini gere gere yaptıkları eylemin arkasında olduklarını dillendirirken savcılar neden re'sen soruşturma yapmazlar ve kilibin internetten kaldırılmasına çalışmazlar. Bu kişilerle ilgili olarak gereken başvuruları yapacağız.”

Ogün Müzik'in anlamı ne?

“Şarkı benim ama kliple ilgim yok. Şarkıda geçen Ogün ve Yasin kelimelerinin Hrant Dink cinayetiyle ilgisi yok” diye kendini savunmaya çalışan türkücü İsmail Türüt'ün Dink cinayetine övgü şarkısının bulunduğu “Dünya Tatlısı” albümünün üzerinde “Ogün Müzik” etiketi kafaları karıştırdı. İnternet mağazalarında arandığında tanıtımın “Ogün Müzik” adına yapıldığı, CD kapağı üzerinde de bu etiket bulunduğu görülüyor. Ancak İsmail Türüt'ün menajeri Süleyman Taka, “Ogün Müzik diye bir şirketle çalışmıyoruz. Kaset Melodi Müzik'ten çıktı” diye açıklama yaptı. Unkapanı piyasasında da Ogün Müzik diye bir şirketin tanınmaması, “Bu albüme özel 'korsan etiket' mi kullanıldı” sorusunu gündeme getirdi. Öte yandan emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, klibi çekip YouTube'a yollayan kişinin Viyana'da çalışan işçi olduğu öğrenildi. Bir ay önce evlendiği ve Düzce Çamyuvalı olduğu şahsı, ilk yayımlanan klipte kendi resmini ve Hrant Dink resimlerini koyduğu, ancak gelen tepkiler üzerine bu görüntüleri Atatürk resimleriyle değiştirdiği belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious